Skip to content

Vai Staļinam nevajadzētu piešķirt Darvina balvu?

Pirmā marta naktī biedrs Staļins palīksmojis tā pavairāk, no rīta devies gulēt. Pieteicis sargiem, lai netraucē.

Laiks rit, biedrs nemostas, bet traucēt taču nedrīkst. Beidzot ap desmitiem vakarā biedrs Lozgačovs saņemas un dodas pie biedra Staļina. Bet tas, izrādās, guļ uz grīdas savos mīzalos un neko sakarīgu pateikt nespēj. Saukt ārstu? Tādas pavēles nav. Uzņemties atbildību biedrs Lozgačovs negrib. Uzņemsies iniciatīvu, pieļaus kļūdu, pašu sodīs – varbūt ar izsūtīšanu, varbūt ar nošaušanu. Biedrs Lozgačovs pieņem lēmumu – jāzvana augstāk stāvošajiem partijas biedriem un jāpadara par atbildīgajiem viņus.

Pēc dažām stundām ierodas biedri Berija un Maļenkovs. Biedrs Lozgačovs metas viņiem virsū, skaidrodams, ka vajag taču izsaukt ārstu. Berija viņu dusmīgi apklusina, sak, necel paniku, netraucē mūs un biedru Staļinu!

Tagad biedriem Maļenkovam un Berijam jāatrisina Lozgačova dilemma. Pavēles no augstāk stāvoša biedra nav. Uzņemties iniciatīvu – riskanti, var sanākt letāli sev pašam. Savukārt Staļina personīgais ārsts tajā brīdī tika spīdzināts čekā par vārdiem “vadonim vajadzētu vairāk atpūsties”.

Staļins guļ uz grīdas bez runas spējām savos mīzalos un atpūšas. Tikmēr Berija un Maļenkovs telefoniski apspriežas ar ietekmīgākajiem partijas biedriem un domā, kā izkļūt no situācijas.

Nav skaidri zināms kā un kādēļ tika pieņemts lēmums ārstu tomēr izsaukt. Tas ieradies nākošās dienas rītā. Maz kas bijis vairs glābjams.

Pēc Staļina nāves Berija apgalvojis, ka viņš esot Staļinu novācis. Ko viņš ar to domājis, nav skaidrs.

Pats Berija kļuva par otru galveno vīru PSRS aiz Maļenkova. Partijas biedri no viņa baidījās un ātri vien izlēma no viņa un uzticamākajiem līdzgaitniekiem atbrīvoties.

Beriju notiesāja par terorismu, pretrevolucionārām darbībām un dzimtenes nodevību. Esot gribējis 1941.gadā noslēgt mieru ar Hitleru (pēc Staļina un Molotova rīkojuma), turklāt regulāri uzturējis slepenus kontaktus ar ārvalstu aģentiem (pierādījumu nebija).

Lūk, sistēma!

https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Stalin#Death_and_legacy
https://en.wikipedia.org/wiki/Lavrentiy_Beria

2 thoughts on “Vai Staļinam nevajadzētu piešķirt Darvina balvu?”

  1. Starp citu… vēstures stundā skolotāja minēja par versiju, ka Staļinam “palīdzēja nomirt”. Īsti nostāties pretī Staļinam baidījās, bet glābt tirānu arī negribēja. Tā nu nesaņemot pilnvērtīgu medicīnisko aprūpi Staļins aizgāja no šīs pasaules…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *