Skip to content

Roberts Stīvensons – Nolaupītais. Katriona

Roberts Stīvensons ir visai slavens 19. gadsimta otrās puses skotu rakstnieks. Viņa populārākais darbs ir “Bagātību sala”. Arī “Nolaupītais” tiek saukts par vienu no labāk zināmajiem. “Katriona” ir “Nolaupītais” turpinājums.

“Nolaupītais” ir vēsturisks romāns Tā darbība norisinās astoņpadsmitā gadsimta Skotijā. Angļi apspiež skotus, kas dzīvo nabadzīgi, bet sirdī ir lepni un ciena savu izcelšanos.

Galvenajam varonim Deividam Belfūram 17 gadu vecumā nomirst vecāki un viņam jādodas ar vēstuli pie sava onkuļa Ebenezera. Turīgais, bet skopais onkulis par radinieka uzrašanos nebūt nav sajūsmā, nav gan skaidrs kāpēc. Taupīta tiek gan malka, gan sveces, ēst var tikai putru, klāt piedzerot švakalu. Deividam rodas aizdomas, ka likumīgais muižas īpašnieks ir viņš, nevis onkulis Ebenezers.

Ebenezers tumsā uzsūta jaunekli augšā tornī “pēc kastītes”, bet nedrīkst lietot sveci. Kāpnes vienā brīdī negaidot beidzas, tomēr Deivids lejā nevis nojaucas, bet mierīgi nokāpj tāpat kā uzkāpis. Onkulis sabīstas, bet neko daudz negrib skaidrot. Nākošajā dienā abi aizbrauc uz pilsētu, kur Deividu uzaicina apskatīties kādu kuģi, bet prom nelaiž. Tā puisis tiek nolaupīts.

Tālāk Deivids aizraujošos piedzīvojumos iegūst ceļabiedru Alanu, šķērso labu daļu Skotijas, kļūst par slepkavības aculiecinieku un aizdomās turamo. Puisis tāds karstasinīgs, nepieredzējis un panaivs. Alans ir pieredzējis, drosmīgs un īpaši karstasinīgs. Garlaicīgi viņiem nudien nav.

Patīkami, ka galvenie varoņi nav pārspīlēti pozitīvi vai pilnīgi. Arī ļaunajiem mēdz parādīties pa kādai labai īpašībai. Romānu uz priekšu dzen grūtības, notikumi un pieveicamais ceļš Skotijas zemē.

Vairāki no grāmatas varoņiem patiešām agrāk ir dzīvojuši, piemēram, Alans Breks Stjuarts, gan Kolinss Rojs Kempbels. Tāpat kā grāmatā arī dzīvē Kempbels tika noslepkavots un par to pakārts Džeimss Stjuarts, kurš gan neesot bijis vainīgs.

Autors tomēr priekšvārdā ir norādījis, ka nav tiecies precīzi sekot vēsturiskām patiesībām, tāpēc vēsturisko notikumu hronoloģija nav pilnīgi atbilstoša.

“Katriona” turpina aprakstīt Deivida piedzīvojumus. Jā, Deivids palika dzīvs, atvainojos par maitekli, bet diez vai tas kādam būtu liels pārsteigums. Puisis šoreiz sastop kādu īpaši pievilcīgu skotu meitieti vārdā Katriona un vienā rāvienā zaudē gan sirdi, gan prātu. Ar fanātisku apņēmību viņš diezgan bezcerīgi cenšas pierādīt, ka slepkavībā nav vainojams Džeimss Stjuarts, riskējot pats ar savu dzīvību. Notikumu te salīdzinoši maz, pārsvarā ir visādi juridiski apsvērumi, viltības un rakstura pārbaudes.

Dzīvs tomēr puisis paliek, bet nu sākas mīlas nedienas. Abi ar Katrionu nemitīgi pārprot viens otru, emocijas iet pa gaisu, veselais saprāts atpūšas. Abi iekuļas vairākās dēkās, kas gan vairāk liekas muļķīgas un gandrīz vai nevar sagaidīt, kad viss beidzot būs galā.

Subjektīvais baudījums darbiem 8/10 un 6/10.

1 thought on “Roberts Stīvensons – Nolaupītais. Katriona”

  1. Pingback: Latvijas blogāres apskats #192 (01.04.-07.04.). | BALTAIS RUNCIS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *