Skip to content

Ziedojumi

Kādēļ tu ziedotu kādai partijai naudu? Cik daudz?

Tāpat vien ar naudu mētāties nemēdz arī ļoti bagāti cilvēki. Ja kāds ziedo lielāku summu politiskai partijai, varam būt visai droši, ka ziedotājs vēlas panākt kaut ko konkrētu. Process labākajā gadījumā ir aptuveni šāds – uzņēmējs saredz vajadzību pēc viņam izdevīgiem likumdošanas grozījumiem un dodas vizītē pie kāda no partijas vadošajiem biedriem. Uzņēmējs saka – ja jūs man šitos grozījumus līdz X datumam pieņemsiet, ziedošu jūsu partijai tik un tik naudiņas. Avanss būs. Sliktākos gadījumos parādās skaidrās naudas koferīši, starpnieki, koruptīvas shēmas utt. Var būt arī apsolīts konkrēts amats kādā uzņēmumā, piemēram, Latvijas dzelzceļa valdē vai uzņēmējam lojāls cilvēks par ministru.

Jo vairāk šādu ziedojumu, jo vairāk attiecīgā partija darbosies, lai sakārtotu lietas saviem atbalstītājiem. Neziedotāju intereses vienmēr pagaidīs.

Un, lūk, pēdējās dienās divas ziņas:

Saskaņas centrs saņem 15’000 eiro lielu ziedojumu no personas, kurai oficiālu ienākumu nav un iespējas izveidot tādus uzkrājumus arī bijušas visai nekādas.

SC komentārs:

Mēs šādu ziedotāju nepazīstam, bet varbūt kāds arī viņu pazīst, turklāt mēs prezumējam, ka cilvēki ir godīgi, un tādi ir arī viņu ienākumu gūšanas avoti, – tas ir viss, ko Saskaņas centra vadība var teikt par nekādu vērā ņemamu oficiālu uzņēmējdarbību neveicošo, 1987. gadā dzimušo Karīnu Egli, kura šā gada jūnija vidū sociāldemokrātiskajai partijai Saskaņa ziedojusi iespaidīgu summu – 15 tūkstošus eiro.

Bet tas nav nekas, salīdzinot ar Sudrabas partijas ziedotāju plosīšanos.

Līdz pat šā gada 9. jūlijam Ingunas Sudrabas veidotajai un vadītajai partijai No sirds Latvijai kopā bija saziedoti tikai nieka 460 eiro. Toties nākamajās desmit dienās bijis vērojams neredzēts ziedotāju aktivitātes vilnis, mazpazīstamiem ziedotājiem kopumā partijai sametot vairāk nekā 110 tūkstošus eiro. Nekāds retums nav bijis arī 15 000 eiro lieli ziedojumi.

Jautāti, kā tad tā, Sudrabas partijā atbild pat visai rupji:

Partijas No sirds Latvijai valdes priekšsēdētājai Ingunai Sudrabai ne prātā nenāk atbildēt uz nepatīkamiem jautājumiem par partijas naudas avotiem, un uz tādiem netiks atbildēts arī turpmāk, – tas izriet no partijas preses pārstāvja Mārtiņa Pozņaka Sudrabas vārdā sniegtajām atbildēm uz Pietiek jautājumiem saistībā ar dāsno ziedojumu birumu partijai: kā jau ziņots, tā desmit dienās no mazpazīstamiem ziedotājiem, no kuriem liela daļa neveic nekādu ienesīgu uzņēmējdarbību, saņēmusi vairāk nekā 110 tūkstošus eiro.

Loģiski būtu, ja KNAB painteresētos par ziedotājiem un “paņemtu tos pie dziesmas”. Diemžēl līdzšinējās KNAB darbības un to sekmes ir bijušas tādas, ka uz to varam pat necerēt.

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *