Skip to content

Velojoslas Bruņinieku ielā

Nesen ideāli saulainā un siltā darbdienas vidū nācās iet pa Bruņinieku ielu gandrīz visā tās garumā. Piemērotāku laikapstākļu velosipēdistiem nemēdz būt. Nolēmu pie reizes saskaitīt velosipēdistus.

1. Posmā no Valmieras ielas ielas līdz Avotu ielai nebija neviena paša velosipēdista. Velojoslu arī tur nav. Kā gājējs varēju šausmināties, ka arī vietās, kur trotuārs ir ļoti šaurs, rekonstrukcijas veicēji sabāzuši savus nelīdzenos, šķirbainos bruģakmeņus. Pat šeit.

Šaurākā vieta uz trotuāra, attēls pavecs no google maps.
Platākās vietās arī nav diez ko patīkami.

2. Posmā no Avotu ielas līdz Čaka ielai ir divas velojoslas, katra savā virzienā.

Nosacīti sagaidāmie novērojumi (+):

  • Pa velojoslu virzienā uz Avotu ielu (D) – viens velosipēdists.
  • Pie kultūras koledžas novietoti trīs divriteņi.

Negaidītāki novērojumi (?):

  • Viens velosipēdists brauca uz Čaka ielu (Z virzienā) pa pretējās puses velojoslu.
  • Pa brauktuvi virzienā uz Čaka ielu (Z) aiztraucās elektriskais skrejritenis.
  • Pa trotuāru virzienā uz Avotu ielu (D) – viens velosipēdists.
  • Velojoslā uz Čaka ielu bija novietoti divi automobiļi. Viens no tiem busiņš kravu pārvadāšanai, pretējā ielas pusē varēja redzēt no busiņa izkrautas daudzas kastes.

Es personīgi uzskatu, ka velojosla šajā posmā virzienā uz Čaka ielu ir pilnīgi bezjēdzīga. Tā acīmredzami nenormāli traucē tiem, kam kaut uz brīdi vajag apstāties ar auto šajā Bruņinieku ielas posmā. Trotuārs šajā posmā visur ir ļoti plats. Arī brauktuve ir plata un, galvenais, tā ir bez bedrēm. Ja ar to visu velosipēdistam nepietiek, tad viņam Rīgā nav ko darīt ne uz brauktuves, ne uz trotuāra, ne velojoslā. Savukārt tie, kas šo visu pieļāvuši, no satiksmes plūsmu organizēšanas turpmāk būtu jātur pa gabalu.

3. Posmā no Čaka līdz Barona ielai arī ir divas velojoslas katra savā virzienā, bet ir arī atrasta vieta automobiļu maksas stāvvietām.

Nosacīti sagaidāmie novērojumi (+):

  • Trīs velosipēdisti virzienā uz Čaka ielu (D) savā velojoslā.

Negaidītāki novērojumi (?):

  • Elektriskais skrejritenis velojoslā virzienā uz Barona ielu (Z).

Te arī varētu būt problēmas izkraut preces vai īslaicīgi apstāties, bet tas Rīgā nav nekas jauns un te vismaz ir maksas stāvvietas.

4. Posmā no Barona līdz Tērbatas ielai – joprojām divas velojoslas – katra savā virzienā, ir arī automobiļu maksas stāvvietas.

Nosacīti sagaidāmie novērojumi (+):

  • Divi velosipēdisti savā velojoslā virzienā uz Barona ielu (D).
  • Pie skolas novietoti vismaz septiņi divriteņi.

Negaidītāki novērojumi (?):

  • Viens motorollers (lielais) apbrauca automobiļus pa velojoslu virzienā uz Tērbatas ielu (Z).

Te un citur redzēju, ka velojoslas faktiski izmanto elektroskrejriteņi un motorolleristi. Pēc būtības tas droši vien ir ok, ja vien satiksme nav ļoti intensīva.

Mazliet gribētos redzēt, kā izskatās satiksme šajā posmā no rīta, kad skolēni tiek atvesti uz skolu. Automobilim tur apstāties nav kur. Tiesa, skolēniem pēc idejas vajadzētu būt gana veikliem, lai izkāptu no auto arī neatļautā vietā, īpaši nekavējot satiksmi.

Agrāk diezgan regulāri braucu ar divriteni pa Bruņinieku ielu pa trotuāru. Šī man šķita nepatīkamākā vieta. Ļoti šaurs un no restorāna ārā ejošais neredz velosipēdistu un otrādi.

5. Posmā no Tērbatas līdz Brīvības ielai – divas velojoslas katra savā virzienā, ir arī automobiļu maksas stāvvietas.

Nosacīti sagaidāmie novērojumi (+):

  • Viens velosipēdists virzienā uz Tērbatas ielu (D) savā velojoslā.

Novērojama automobiļu drūzma krustojumā pirms Brīvības ielas. Velosipēdists, tiem garām braucot, varētu justies karalis. Tikai nebija jau neviena velosipēdista tajā virzienā.

6. Posmā no Brīvības līdz Valdemāra ielai – divas velojoslas katra savā virzienā, ir arī automobiļu maksas stāvvietas.

Nosacīti sagaidāmie novērojumi (+):

  • Trīs velosipēdisti un divi elektriskā skrejriteņa vadītāji virzienā uz Valdemāra ielu savā velojoslā (Z).
  • Divi velosipēdisti virzienā uz Brīvības ielu savā velojoslā (D).

Negaidītāki novērojumi (?):

  • Viens velosipēdists virzienā uz Valdemāra ielu pretējās puses velojoslā (Z). Kā redzēju, sievietei vienkārši apnika gaidīt luksofora zaļo gaismu, lai tiktu vajadzīgajā pusē un aizbrauca tāpat.

Vismaz mani mazliet kaitina redzēt, ka velosipēdisti, aci nemirkšķinot, brauc pa pretējās puses velojoslām vai trotuāriem paralēli velojoslām. Tādā veidā viņi vistiešāk parāda, ka nekādas velojoslas viņiem nav vajadzīgas, jo tās nemaz nelieto. Tad kāpēc jāčakarē dzīve pārējiem satiksmes dalībniekiem?

Bet citādi man šķiet, ka tieši šajā posmā ir visvairāk jēgas no velojoslas Z virzienā. Tāpēc, ka auto satiksme tur parasti ir intensīva, bet trotuāram pārāk augstas apmales.

Vienu reizi visus šos posmus virzienā uz Valdemāra ielu izbraucu arī kā velosipēdists, tiesa, nepavisam ne saulainā dienā. Jutos ļoti komfortabli un patīkami. Pat neviens auto uz velojoslas nebija noparkojies.

Secinājumi.

Nezinu iemeslu, bet Bruņinieku ielā daudz iecienītāks ir dienvidu virziens. Arī man agrāk tā bija, bet es gan nekad neesmu braucis pa ielas rietumu pusi un man attiecīgi nav viedokļa ne par tās puses veloceliņu, ne trotuāru. Domāju, ka šo joslu varētu atstāt tur, kur paralēli atradusies vieta arī automobiļu stāvvietām.

Bez velojoslas Z virzienā mierīgi varētu iztikt, vismaz Vagonu – Barona posmos. Gan platā trotuāra, gan brauktuves labās kvalitātes, gan nepopularitātes, gan viena kustības virziena ar automobiļiem dēļ. Līdzena brauktuve bez bedrēm velosipēdistam ir daudz svarīgāka nekā atsevišķi izdalīta velojosla.

Kopumā velosipēdistu (un skrejriteņu vadītāju) pat ideālos laikapstākļos ir būtiski mazāk nekā kājāmgājēju vai auto vadītāju ar pasažieriem. Domāju, ka Rīgas vadītāji izdabā skaitliski nelielai, neproporcionāli skaļai un, cik lasīts, izteikumos visai agresīvai cilvēku grupai, kam, šķiet, ir daudz vairāk brīvā laika nekā citiem.

Esmu ar mieru balsot par partiju, kas (tā, lai es noticētu) apsolīs pielikt punktu nepārdomātas un citiem satiksmes dalībniekiem traucējošas veloinfrastruktūras ekspansijai. Noteikti tāds nebūšu vienīgais.

Mamma nesen stāstīja, ka vairs nespējot izkāpt no 22. trolejbusa Dzirnavu ielā, jo tas piestāj nevis pie trotuāra, bet gan blakus velojoslai. Ņemot vērā arī gājējiem nedraudzīgos bruģakmeņus pēdējā laika centra ielu rekonstrukcijās, gribas teikt, ka tieši gājējus tagad apbižo visvairāk.

1 thought on “Velojoslas Bruņinieku ielā”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *