Skip to content

Teodors Dreizers – Titans

Dreizera Titans ir 1914. gadā pirmoreiz izdots romāns. Kā pēc lasīšanas uzzināju, triloģijas otrā grāmata. Latviski esot izdotas arī pirmā daļa Finansists un trešā Stoiķis. Abas var sameklēt ibook.lv, bibliotēkās tā grūtāk, bet iespējams, var atrast arī elektroniskās versijas viduvējā kvalitātē.

Galvenais varonis Frenks Kupervuds izlaists no cietuma un dodas ar savu iecerēto uz Čikāgu. Vēl tikai tāds sīkums kā šķirties no sievas, bet to viņš pamanās īstenot. Frenka pamatdarbība ir liela apjoma akciju darījumi. Viņš veikli prot piesaistīt finanšu līdzekļus, paturēt sev teikšanu akciju sabiedrībās un galu galā kļūt par miljonāru. Vēl viņam patīk sievietes. Viņa mīļāko skaits man ātri nojuka.

Frenks un viņa sieva vēlas iekļūt sabiedrības krējumā, bet tas viņiem nekādi neizdodas. Jo, lūk, sieva kaut kā ne tā uzvedoties, Frenks pats ir bijušais cietumnieks, bet, pats galvenais, ar savām finanšu darbībām un partneru sievu un meitu iekarojumiem pamanījies saērcināt krietnu ļaužu bariņu. Laba daļa grāmatas ir tieši par Frenka cīņu ar oponentiem. Tiek lietoti dažādi līdzekļi, bet īpaši gribētos izcelt politiķu uzpirkšanu. Politiķiem regulāri maksā par to vien, lai vajadzīgajā brīdī neiedomātos balsot nepareizi. Un tas arī strādā, vismaz no sākuma. Vēlētāji tik balso kā aitiņas un viņu vēlmes ne vien tiek ignorētas, bet tās pat nevienu politiķi neinteresē. Kādā brīdī oponenti pamanās uzpirkt vēlēšanu balsu skaitītājus. Tad ir jātiek galā ar pilsētas mēru, bet arī to īsteno – piesūta viņa ceļā skaistu sievieti. Mērs piekrāpj sievu, Frenks tiek pie kompromata un augstajam politiķim vairs nav kur sprukt.

Tas viss ir aprakstīts samērā dabiski un nesamāksloti. Autoram labi padodas dažādu raksturu attēlošana. Nav ļoti patīkami lasīt par visām tām mahinācijām, bet uzrakstīts lieliski.

Manai gaumei sieviešu par daudz, bet var jau būt, ka tolaik tas nelikās nemaz tik pārspīlēti. Beigās jau aizgāja tik tālu, ka Frenkam 57, bet meitenei kādi 25. Un džeks, galvenais, īsti nesaprot, kāpēc pie viņa, tāda bagātnieka, meitietis nemaz tā neraujas.

Grāmata ir arī patīkama biezuma, nav tā, ka izbeidzas uzreiz, kad esi ielasījies. Nez vai tai vēl būs daudz lasītāju, bet darbs ir patiešām labs. Subjektīvais baudījums 8/10.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *