Skip to content

Sigurds Hols – Oktobra diena

Nolēmu lasīt trešā plaukta no augšas trešo grāmatu no kreisās puses. Tur bija 1939. gadā izdots norvēģu romāns.

Sigurds Hols bijis visai ražīgs norvēģu rakstnieks un redaktors. Esot apguvis arī psihoanalīzi, bet viņam bijuši vien četri pacienti. Grāmatas priekšvārdā autors ļoti slavēts.

Pieņemot, ka grāmatai īpaši daudz lasītāju vairs nebūs, mazliet pārstāstīšu saturu, nevairoties no maitekļiem.

10. oktobrī kādā namā kliedz sieviete vārdā Todis Ravna, ka viņa gribot mājās. Viņu paņem pie sevis kaimiņiene, nogulda un rūpējas, lai viss būtu labi. Notikums tiek aprakstīts no vienas kaimiņienes skatu punkta, tad no citas, tad no kāda kaimiņa, tad vēl cita kaimiņa un tā tālāk. Ja lasa ātri un ne pārāk uzmanīgi, tad daudzie kaimiņi nedaudz saiet putrā, bet tā nav milzīga nelaime. Jo faktiski visu kaimiņu attieksme ir vienāda. Vīrieši – neprātīgi iemīlējušies. Sievietes – niknas un skaudīgas uz Todisas Ravnas panākumiem pie vīriešiem. Pati Ravnas kundze ir precējusies, bet vīrs viņu mājās neņem. Kāpēc? Tas rakstīts vienā no nodaļām tuvu grāmatas beigām. Ravna kungs, lūk, esot zinātnieks. Rūpes par sievietes labsajūtu viņam traucē darbam. Sievietei, saprotiet, nav kur likt savu brīvo laiku un erotisko enerģiju. Tad, lūk, Ravna kundze krāpj savu vīru. Ravna kungs kādā brīdī pat pamanās piekrāpt arī sievu. Abi pašķiras, bet Ravna kundze ilgi tā nevar izturēt un grib atgriezties. Ravna kungs sievu drusku tā kā spīdzina, jo, saprotiet, darbs, zinātne!

Galu galā Ravna kundze aizsūta zīmīti vīram, ka jūtas ļoti vientuļa. Šis apžēlojas un iet sievu apciemot, bet ļoti vēls, negrib īsti traucēt nama saimnieci un logi tāpat tumši, tāpēc labāk ies mājās. Savukārt Ravna kundze izlec pa logu un nositas. Kaimiņu vīrieši, to uzzinājuši, iniciē seksu ar savām sievām, kas to vien gaida. Mājas miers atjaunots, nosacīti laimīgas beigas.

Ideja – notikums no vairākiem skatu punktiem un darbība vienā dienā, ir diezgan laba. Izpildījums gan īpaši negāja pie sirds. Varoņi gandrīz to vien dara kā domā un runā. Izsakās un izdomājas viens, hops, laiks pārlec atpakaļ uz sākumu un turpina otrs līdzīgā garā. Tas nebija ļoti saistoši. Kaut cik interesanti sāka kļūt, kad nonāca pie Ravna kunga atklāsmēm.

Neteiktu, ka galīgi nepatika, tomēr, manuprāt, neviens neko daudz nebūs palaidis garām, šo romānu nelasot. Subjektīvais baudījums 5/10.

1 thought on “Sigurds Hols – Oktobra diena”

  1. Pingback: Latvijas blogāres apskats #222 (28.10.-03.11.) | BALTAIS RUNCIS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *