Skip to content

Pols de Kraifs – Mikrobu mednieki

Mikrobu mednieki ir viena no Apvāršņa gāmatām, izdota 1981. gadā un gadījās manā “pa ķērienam” atlasē. Tajā ir pastāstīts par 14 dažādiem mikrobu pētniekiem, sākot ar Lēvenhuku un beidzot ar Paulu Ērlihu. Visi grāmatas varoņi ir ļoti cilvēcīgi raksturoti ar savām stiprajām pusēm un vājībām. Pieļauju, ka varbūt kaut kur varētu būt pārspīlēts, bet arī, ja tā ir, tad kopējam stāstam tas drīzāk nāk par labu.

Katra no 12 nodaļām uzrakstīta mazliet kā detektīvs. Piemēram, 1632. gadā dzimušais Lēvenhuks. Cilvēks nodarbojās ar manufaktūras preču tirgošanu, bet esot aizrāvies ar lēcu veidošanu. Esot izgatavojis ļoti plānas lēcas ar lielu palielinājumu, bet nevienam nav atklājis, kā tieši. Pašizgatavotu mikroskopu viņam bijis diezgan daudz un pētījis ar tiem visu, ko varējis iedomāties. Par pamanītajiem dzīvnieciņiem regulāri un ļoti akurāti ziņojis “Anglijas karaliskajai biedrībai”, tā iemantojot atzinību un slavu. Sekotājus viņš nav gribējis apmācīt, jo gribējis palikt brīvs cilvēks. Grāmatā tas nav minēts, bet ticamāko veidu, kā Lēvenhuks ticis pie lēcām, esot atklājuši vien 1957. gadā.

Gandrīz visiem pārējiem zinātniekiem dzīvē klājies interesantāk. Vai arī faktu par viņiem ir vairāk, jo nesenāk dzīvojuši. Tur arī detektīva momentu ir vairāk, jo aizraujoši aprakstīta pēdu dzīšana mikrobiem. Savā laikā fakts, ka mikrobi izraisa slimības, bijusi neticama sensācija un vajadzēja sagatavot ļoti rūpīgus pierādījumus, kam viens otrs tik un tā negribēja ticēt. Tāpat nācās dzīt pēdas konkrētu slimību izraisītājiem, meklēt veidus, kā ar tiem izrēķināties, eksperimentos nobeigt ārkārtīgi daudz jūrascūciņu, žurku un citu dzīvnieku. Bija jācieš neveiksmes un pat jāeksperimentē ar cilvēkiem.

Lasīju ar diezgan lielu aizrautību. Autora stāstnieka talants ir, es pat teiktu, apbrīnojams. Biju ļoti pārsteigts, ka darbs pirmoreiz izdots 1926. gadā. Grāmatai gandrīz 100 gadu, bet stāstījums neliekas novecojis. Nav gan pilnīgi bez trūkumiem; dažas atsevišķas nianses autors izstāstījis pārprotami, neprecīzi vai pat noklusējis. Bet tā jau ir arī mūsdienu literatūrā.

Starp citu, viens no aprakstītajiem varoņiem gan esot ņēmis ļaunā, kā esot aprakstīts un tādēļ Lielbritānijā grāmata izdota bez nodaļas par viņu.

Subjektīvais baudījums 8/10. Pirms gulētiešanas neiesaku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *