Skip to content

Valdis Maskavā

Ne pārāk bieži, bet gadās reizes, kad arī man ir kauns par savu valsti un vienu otru cilvēku, kas tajā dzīvo. Šoreiz man neērti par mūsu valsts prezidentu un viņa plaši atspoguļoto vizīti Maskavā.

Tikt vizītē pie Krievijas prezidenta (jeb Vladimira Putina) neesot viegli. Krievijas pusē mēdzot apgalvot, ka viņiem ir ļoti saspringts darba grafiks un tādām (nesvarīgām) vizītēm neesot laika. Savos 8 pilnvaru gados Vaira Vīķe-Freiberga pie vizītes Maskavā tā arī nespēja tikt, lai arī to ļoti esot vēlējusies. (VVF)

Var atrast vairākus iemeslus, kādēļ agrāk nebija notikusi Freibergas un Putina tikšanās. Zinot Latvijas puses vēlmi pie tādas vizītes tikt, jāsecina, ka problēma bijusi Krievijas pusē. Tikai ar ko tagadējais Valdis ir labāks par toreizējo Freibergu? Vai tiešām Latvija ar savām “mūžīgajām krievu nepilsoņu problēmām” tagad Krievijai atrodas tuvāk nekā pirms 3-11 gadiem?

Interesants ir Krievijas puses izvēlētais vizītes laiks. Tieši pirms Ziemassvētkiem – kā tāda dāvana. Varbūt tas ir atalgojums par… labu uzvešanos?

Tikmēr masu mediji “jaunumu” ekspluatē uz nebēdu. Piemēram, Delfos Valda vizītei veltīta speciāla sadaļa. Varētu domāt, ka Latvijas tautai vajadzētu līdzīgi masu medjiem un droši vien arī pašam Valdim priecāties par “nebijušo panākumu abu valstu attiecībās”. Man gan personīgi ir sajūta, ka kārtējo reizi lienam Maskavā, uz ceļiem tupēdami, bet tas tā.

Tagad masu medijos var un vēl ilgi varēsim lasīt tādus virsrakstus kā “Avots Kremlī: Zatlera un Medvedeva tikšanās laikā tiks apspriestas arī krievvalodīgo tiesības Latvijā” un “Rinkevičs: vizīte būs jaunu attiecību sākums“.

Urrā!

Tikmēr viens otrs Krievijas pusē par Latviju neslēpti ņirgājas. Var jau, protams, piesaukt slaveno teicienu par suņiem (Krievijas ziņu aģentūras galvenais redaktors S.Dorenko, Krievijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis M.Deļagins, Krievijas publicists un analītiķis A.Vasermans) un karavānu (Valdis un viņu pavadošā 120 uzņēmēju svīta). Bet viens gan ir fakts – pie mums masu mediji šo vizīti atspoguļo kā bezmaz gada nogales svarīgāko notikumu. Tad jau tiešām tāda provincīte un lielās mātes Krievijas noklīdušie pabērni vien esam..?

Varam jau domāt ko vēlamies. Valdis tikmēr izbaudīs krievu popkultūru ar Raimonda Paula dziesmām priekšgalā.

Nobeigumā citēšu vien dažus mēnešus vecus Lietuvas prezidentes Daļas Gribauskaites izteikumus, komentējot tobrīd iespējamo Krievijas premjera Vladimira Putina iespējamo ierašanos Lietuvā.

“Ārvalstu līderu vizītēm Lietuvā nav jāpiešķir tik liela nozīme, kā varētu domāt. Manuprāt, pašlaik, kad mūsdienu komunikāciju līdzekļi paver iespēju tiešiem kontaktiem dažādā formā un ļauj parunāties arī citā veidā, vizītes ir kļuvušas nedaudz arhaiskas un nebūt nav obligātas attiecību veidošanai vai uzturēšanai.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: