Skip to content

Par Saeimas atlaišanu

Šodien vienā no Rīgas domes iestādēm nejauši dzirdēju (jo grūti bija nedzirdēt) kādas vecākas tantes sajūsmu par Valdi Zatleru. Viņam tiešām neviltoti priecīga stāstīja RD darbiniecēm, ka nu tikai sāksies labi laiki, un no kabineta izgāja gandrīz vai dejodama.

Tāpat es nedaudz pabrīnījos par cilvēkiem, kuri drīz pēc prezidenta paziņojuma metās uz Rīgas pili paust atbalstu. Kā tad tā – tik ātri jau jaunā Saeima viņiem apriebusies?

Biju pārsteigts par Zatlera rīkojumu. Šī gluži nav pirmā reize, kad Saeima sabalso cūcības un būtu pelnījusi žagariņus, tomēr tik radikālu rīcību es skaidrotu vienā vārdā – “piekrājies”. Zatlers to arī nemaz neslēpj.

Jau 9.Saeimā likumdevējs neapstiprināja amatā tiesnesi, kura profesionālā atbilstība bija novērtēta tiesu varā. Likumdevējs neapstiprināja amatā ģenerālprokuroru, kuru virzīja tiesu varas augstākā amatpersona, Augstākās tiesas priekšsēdētājs. Arī šajā Saeimā jau bija pirmais signāls, ka tikumi un netikumi diemžēl ir pārmantoti – amatā netika apstiprināts arī tiesnesis Judins. Šī jau ir nākošā reize.

Kļuvuši arī pārmantoti citi netikumi. Mēs redzējām tirgošanos par amatiem, kaislīgu cīņu par amatiem tā vietā, lai domātu par valsti, par valsts ekonomisko attīstību. Amati tika arī savējiem, kā jau tas ierasts. Saeima vairākkārtīgi parādīja, ka vispirms tā aizstāv kādu šauru grupu vai pat konkrētu cilvēku personīgās intereses, nevis valsts intereses.

Es tomēr atšķirībā no viena otra sava līdzpilsoņa īpaši nepriecājos un nelīksmoju. Pēc Saeimas vēlēšanām biju visai apmierināts ar to rezultātiem. Protams, varēja vēlēties vēl nedaudz labāk, bet, salīdzinot ar to murgu, ar kuru nācās sadzīvot pirms tam, likās gandrīz vai pasaka.

Saeimas atlaišanas galvenais iemesls bija balsojums par Šlesera izdošanu kratīšanai. Par to nobalsoja tikai 35 deputāti no 100 jeb Vienotība + VL!. Ja viņiem būtu nevis 35, bet 51 balss, mēs gan pašausminātos par 49 deputātiem, bet Šlesers tiktu izkratīts un Saeima netiktu atlaista.

Tātad, lai Saeimas darbs būtiski uzlabotos un nebūtu vairs iespējamas tādas situācijas kā līdz šim, elektorātam jābalso tā, lai Vienotība + VL! (+ kāds jauns, politiski godīgs spēks) savāktu 51 balsi. Bet vai tas maz ir iespējams?

Ir divas ļoti nopietnas un viena mazāka problēma.

ZZS savu (Lemberga?) interešu realizēšanai spēj vienoties ar jebko un par jebko. Šai partijai uzticības kredīts nosaukuma un Ventspils publisko attiecību tēla dēļ ir teju bezgalīgs, lai ko arī viņi neizdarītu. Un izdarījuši viņi ir gana, jo ir bijuši pie varas jau gandrīz 10 gadus.

SC, gadiem ilgi atrodoties opozīcijā, ir pieraduši neuzņemties atbildību par saviem darbiem un vēlētāji to arī viņiem neprasa. Viņi par jebko var balsot jebkā, tas ir, kā izdevīgāk. Arī viņiem uzticības kredīts ir gandrīz neizsmeļams, ja vien pie apvāršņa neparādās jauna krievu partija.

LPP uz šī fona izskatās pēc mazākā ļaunuma, bet labāk viņiem arī mazo pirkstiņu neuzticēt. Vēl dažus treknus gadus Latvijas ekonomika var arī nepārdzīvot.

Stipri šaubos, ka jaunajās vēlēšanās atlikušie spēki (ZZS + SC + LPP) atkal nesavāks vairākumu. Bet bez tā lielas jēgas jaunām vēlēšanām nav.

Nav izslēgts, ka var parādīties jauna partija, kuru, teiksim, dibinātu Zatlers gadījumā, ja viņu par prezidentu neievēlētu. Virs 5% droši vien tiktu, bet par ko vairāk spriest ir pāragri.

Par Saeimas atlaišanu 23. jūlijā nobalsot tomēr došos. Lai arī mana balss kalpo kā morāls un fizisks brīdinājums parlamentā ievēlētajiem deputātiem.

Bet būsim godīgi – šo krīzi pārvarēt palīdzēja Latvijas cilvēki. Katrs no viņiem nesa kādu personīgu upuri – algas samazinājumu, nodokļu celšanos, bezdarbu. Un tad rodas jautājums: kā vārdā šie upuri tika nesti? Vai tiešām, lai vairotu oligarhu peļņu? Vai tiešām, lai ļautu apzagt savu valsti? Vai tiešām, lai tiesiskums kļūtu par nenozīmīgu saukli?

1 thought on “Par Saeimas atlaišanu”

  1. Eiforiju nesapratu arii es. It kaa kars jau butu uzvareets, kamer vel nav notikusi pat pirmaa kauja.
    Tas ari ir atestaats gavileetaaju spriestspeejaam- atskirt svariigo no nesvariigaa. Varu saderet ka tiesi siem gaviletajiem pirms nakamajam velesanaam atkal bus visvieglaak sagroziit galvas un pasniegt kartejo graabekliiti uz kaa uzkaapt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *