Viena lieta, kas mani pēdējā laikā tracina, ir idiotiski trūcīgās iespējas nobalsot pašvaldību un Eiropas parlamenta vēlēšanās. Katrs vēlētājs ir stingri piesaistīts vienam vēlēšanu iecirknim. Formāli šo iecirkni ir iespējams mainīt, bet, lai to izdarītu, ir jāaizpilda iesniegums, kurš jāiesniedz pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē. Papildus jāuzrāda pase un, ja tiek mainīta pašvaldība, tad arī izziņa no Zemesgrāmatas vai Zemesgrāmata.
Es nudien nesaprotu, kāpēc to nevarēja realizēt kā Saeimas vēlēšanās – viens zīmodziņš pasē un viss. Balso kur gribi, tāpat vairāk kā vienu reizi nobalsot neizdosies. Un vai tad vēlētājs vulgaris būs tik apdauzīts, ka skries nobalsot uz pašvaldību, kura uz viņu neattiecas?
Es personīgi pazīstu diezgan daudzus cilvēkus, kuri dažādu iemeslu dēļ nav deklarējuši savu dzīvesvietu tur, kur tā faktiski atrodas, un arī nedomā to drīzumā darīt. Viņiem līdz ar to tiek atņemtas balss tiesības.
Vienīgais, ko tādi vēlētāji vēl var paspēt izdarīt, ir nomainīt vēlēšanu iecirkni Eiropas parlamenta vēlēšanām. Jāpaķēpājas ar iesniegumu būs, bet izdarīt to vajag. Citādi, ja nebūsi piedalījies vēlēšanās, ar kādām tiesībām tu varēsi lamāt Eiropas parlamentāriešus?
Galvenokārt, tas ir dēļ pašvaldību vēlēšanām. Un nevis vēlētājs vulgaris skries uz citu pašvaldību, bet gan pirktais vēlētājs regularis.
Kas šobrīd traucē vēlētājus uzpirkt attiecīgajā pašvaldībā? Manuprāt, ir daudz apgrūtinošāk piemeklēt uzpērkamo elektorātu kaimiņu pašvaldībās nekā savējā.