Skip to content

Neeksistējošais mediju monitorings

Es nojautu, ka ir slikti, bet ne jau, ka tik ļoti.

Acīmredzot, vairākums parlamenta dzīvo paralēlā realitātē un valsts drošība uz viņiem neattiecas.

Tāpat mums, acīmredzot, vispār nav līdzekļu, lai pretotos ienaidnieka propagandai. Pat ne tik daudz, lai konstatētu, ka tāda vispār ir.

Latgales studijas izveidei un satura ražošanai bija nepieciešami 87 tūkstoši eiro (divu latviešu programmu vadītāju atalgojumam, telpu remontam, studijas aprīkojumam un telpu īrei), šī iniciatīva guva atbalstu Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, taču Budžeta komisija un vēlāk arī Saeima uzskatīja, ka Latgale var iztikt bez sabiedriskā medija klātbūtnes.

Tāpat NEPLP norāda, ka naudas nepiešķiršana mediju monitoringam, kas bija nepieciešama gan, lai tiktu identificēti Latvijas likumu pārkāpumi, gan, lai reaģētu uz iedzīvotāju sūdzībām par iespējamajiem pārkāpumiem mediju saturā, gan, lai konstatētu propagandu, kas var negatīvi ietekmēt Latvijas nacionālo drošību.

Pašlaik NEPLP var atļauties algot trīs darbiniekus (divus no tiem uz pusslodzi), kuriem būtu jāmonitorē viss, Latvijā redzamais un dzirdamais, elektronisko mediju saturs. Šo darbinieku darba stundu skaits gadā ir 4200 stundas, bet Latvijā reģistrētie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi gadā raida vairāk nekā 600 000 stundu satura.

Tātad NEPLP „radarā“ nonāk nepilns 1% no visa uzraugāmā satura. Bez tam, minētajiem darbiniekiem ir jāgatavo monitorētā satura stenogrammas, jāgatavo attiecīgi ziņojumi. Ar tiem visiem pēc tam strādā viens NEPLP štata jurists un viens ārštata jurists uz pusslodzi.

NEPLP lūdza finansējumu vismaz divu jaunu darba vietu izveidei Monitoringa centrā un saņēma vienbalsīgu Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātu atbalstu. Tomēr budžetā šī iniciatīva nenonāca.

Tas nozīmē, ka NEPLP faktiski nevarēs uzsākt cīņu pret nelegālajiem kabeļoperatoriem (šādu iespēju paver izmaiņas likumdošanā), kuri Latvijā retranslē citās valstīs veidotu saturu, – bieži vien, ne to draudzīgāko mūsu valstij.

Es gribu atlaist Saeimu. Tā nudien brīžiem izskatās pēc nopietnākā apdraudējuma Latvijas valstij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *