Skip to content

Miervaldis Birze – Atmiņas, atmiņas

Miervaldis Birze (īstajā vārdā Augusts Miervaldis Bērziņš; 1921–2000) – rakstnieks, publicists. Viens no nozīmīgākajiem 20. gadsimta otrās puses latviešu prozistiem un esejistiem, darbojies arī dramaturģijā. – literature.lv

To, ka autors būtu tik ievērojams rakstnieks, pirms darba lasīšanas nezināju. Varbūt arī labi, ka tā.

Nelielajā Birzes grāmatiņā ir seši stāsti / tēlojumi.

  • Uzvaras diena – dzimšanas diena – par bēgšanu no ļauno vāciešu koncentrācijas nometnes uz austrumiem. Gājis ļoti grūti, toties stāsts autobiogrāfisks.
  • Vecs koka zirdziņš – par slimu vectēvu, mazdēlu un koka zirdziņu, kurš jāpaņem no mājām, kurās vectēvs vairs nekad nav bijis, jo pa ceļam zaudējis vecāko dēlu granātas sprādziena dēļ.
  • Mazais Fjodors – par lauku slimnīcu, dzemdētāju tajā, kas lēni mirst, ārstiem īsti nesaprotot no kā. Paliek ļoti gādīgais vīrs un ar iedzimtu sifilisu slims bērniņš.
  • Ugunis pļavā – Vidvuds 40 gadu jubilejas naktī atceras, kā kara laikā redzējis degvielas zādzību un vēlāk tiesā devis par to patiesu liecību. To klausās viņa sieva Ārija, kas nespēj vien sagaidīt, kad vīrs beidzot spiedīs viņu pie krūts. Tikmēr ierodas degvielas zaglis, atstāj Vidvudam zīmīti un nosper malkas klēpi.
  • Sāpju namā – dzīvības namā – par sievietēm dzemdību namā. Kādai jau trešā meita un vīrs bezmaz taisās viņu pamest, vēl kādai nepatīk vecmāte, cita savukārt nositusies auto avārijā un atstājusi vien mazo bērniņu.
  • Parasts ganu krancis – atmiņu stāsts par autora melno suni.

Visos stāstos klātesošs ir karš. Pēdējos divos vismazāk. Par sunīti lasīt bija visjaukāk. Par pārējo, kā lai saka, domāju, nekāda nelaime nebūs, ja neviens tos stāstus vairs nekad nelasīs. Šī manis lasītā grāmatiņa nokļūs makulatūrā.

Starp citu, neskatoties uz to, ka man grāmatiņas autors šķita visai sarkans, citi savulaik domājuši pilnīgi atšķirīgi.

1997. gadā “Neatkarīgās Rīta Avīzes” rīkotajās Sirdsapziņas parlamenta vēlēšanās lasītāji Miervaldi Birzi izvirzīja kā ceturto visuzticamāko cilvēku atjaunotajā Latvijas Republikā, savukārt 2005. gadā “Latvijas Avīzes” aptaujas “100 Latvijas personības” sarakstā rakstnieks ir 121. vietā. – literature.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *