Skip to content

Mākslīgais intelekts 2025

Iedvesmojoties no ieraksta varabungas.camp, gribu piefiksēt dažas atziņas, kas radās, lasot tur minētās intervijas atšifrējumu.

Mākslīgais intelekts (MI) šobrīd varbūt vairāk izskatās pēc modes lietas, ko piesauc visās malās, bet mazāk tā nepaliks. Nav vairs nekādu izredžu to apstādināt. Džins ir izlaists no pudeles, tas ir, tā principi, kods ir pieejami visiem un teorētiski katrs pats var attīstīt savu risinājumu, kādu vien vēlas.

Šobrīd mēs varam pabrīnīties par MI radītiem tekstiem un bildītēm, bet ar laiku MI aizvien labāk strādās ar to, kas nav viņa sastāvdaļa. Tas ir, perifērām ierīcēm vai citām programmām. Diez vai ļoti ilgi būs jāgaida līdz MI varēs pateikt – samaksā man rēķinu par bērnudārzu, un viņš to arī izdarīs. Protams, tur rodas interesanti drošības jautājumi, bet tas izrādīsies pārvarams šķērslis.

Ar laiku mēs visi tiksim piespiesti lietot MI, gribam to, vai nē. Līdzīgi kā internetbanku vai viedtelefonu – vari jau mēģināt arī nelietot, bet dzīve būs stipri sarežģītāka.

Neskaidrs moments, par ko MI lietotājs daudz galvu nelauzīs, vienmēr būs – ar kādu mērķi strādā attiecīgais MI? Piemēram, chatgpt visdrīzāk strādā ar mērķi apmierināt lietotājus. Tas ir, viņš spēj ģenerēt tekstus, zīmēt bildītes un ar šo instrumentu palīdzību viņam jebkā jāpanāk, lai lietotājs noklikšķinātu, ka atbilde viņam patīk. Bet kāds taču var izvirzīt MI mērķi savākt un saglabāt maksimāli daudz personīgas informācijas vai ko citu. Gan jau MI atradīs veidu, kā to visefektīvāk paveikt. Varbūt viņam vienkārši jāizliekas par parastu čatbotu? Un tie vēl ir tādi nevainīgi piemēri. Kā būtu ar MI, kas spēj pa kluso tikt klāt dažādu valstu iedzīvotāju reģistriem? Man tādu gribētos.

Man ir arī viedoklis par tiem domas gigantiem, kas sacer MI izmantošanas ierobežojumus, piemēram, ES. Vai nu tie ir absolūti nejēgas, vai ārvalstu aģenti, vai abi kopā. Atkārtoju – džins ir izlaists no pudeles un atpakaļ tas vairs nekad neatgriezīsies. Uztaisīs kādi teroristi MI killerrobotus un ko tad? Plātīsim rokas? Jo ātrāk un daudzpusīgāk to tehnoloģiju izpētīs mūsējie, jo labāk. Jo ātrāk un daudzpusīgāk to izpētīs ienaidnieki, jo traģiskākas sekas būs mums pašiem, jo mēs nesapratīsim, kā cīnīties ar jauno ieroci.

Esmu diezgan konservatīvs cilvēks, man šis viss diez ko nepatīk. Pirms nieka nepilniem deviņiem gadiem arī rakstīju par mākslīgo intelektu. Šobrīd tas teksts liekas radīts pilnīgi citā pasaulē, kaut arī šim tam no rakstītā piekrītu arī vēl šodien. Bet tā kā noslēpties no izmaiņām pasaulē ilgtermiņā nevarēs, tad gudrākais ir operatīvi sekot pārmaiņām un saprast, ko iesākt tālāk.

1 thought on “Mākslīgais intelekts 2025”

  1. GPT atšifrējas General-purpose technology, ja kas. Cilvēce pakāpeniski sagremoja vairākas šādas tehnoloģijas: tvaika dzinējs, elektrības ģenerācija, internets. MI tagad arī ir GPT, kurš kuru apsteigs tā attīstībā, tas arī būs vadošais spēks pasaulē (ekonomiski, militāri) līdz brīdim, kad parādīsies jauns GPT. Mēģinājumi ierobežot MI attīstību ir tas pats, kas ierobežot piemēram PC izmantošanu 80-s kā tas notika PSRS. Sekas būs tās pašas – atpalicība, kuru var izmantot pretinieks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *