Skip to content

Loterija ir nodoklis tiem, kas slikti mācījušies matemātiku. (Diena, 13.01.2015.)

Pagājušā gada decembrī es intensīvi piedalījos dažnedažādās loterijās. Uz to mani daļēji pamudināja viena otra drauga intensīvie “share, like, ieteikt”, daļēji vēlme pārliecināties, ka šajās neviena nekontrolētajās loterijās laimēt (parasti) tāpat neko nevar. Protams, ja pierādītos pretējais, es nebēdātos.

Pie reizes noskaidroju, ka loteriju Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija pārrauga vienīgi tad, ja piedalīšanās loterijā nosacījums ir pirkums. Teiksim, nopērc maizi un ar čeku piedalies loterijā.

Sociālo portālu ķēžu ieteikumu konkursi / loterijas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijai nav jāpārrauga. Tas nozīmē, ka neviens neliedz loterijas rīkotājam uzrīkot fiktīvu izlozi un galveno balvu piešķirt, piemēram, sievastēvam. Gan jau, ka tā arī dara. Tiesa, ne visi. Man personīgi ir zināms viens gadījums, ka pazīstams cilvēks facebook-ā laimē ceļojumu.

Līdz šim es loterijās neko nebiju laimējis. Konkursos gan, jo atkarībā no konkursa veida, uzdevuma un dalībnieku skaita, tajos uzvarēt parasti ir ievērojami lielākas izredzes nekā, paļaujoties uz aklu veiksmi, loterijā.

Tātad, lūk, saraksts ar loterijām, kurās decembrī piedalījos, kopā ar iespējamajām balvām. Precizitātes labad jāmin, ka sarakstā ietilpst arī daži konkursi. Bet tā kā tie visi šajā gadījumā bija “ieraksti pareizo atbildi komentārā”, tad būtībā tās ir loterijas. Jo neviens jau neliedz pielietot copy / paste.

 1. Facebook. Divas dāvanu kartes par 50 + 50 eur.
 2. Facebook. Lidojums 2 personām uz Itālijas, Šveices vai Austrijas alpiem kā arī jaunu slēpošanas vai snovborda inventārs.
 3. Draugiem. Ekskluzīvas dāvanas no Ahmad Tea (20-30 laimētāji).
 4. Latvijas maiznieks (ar 7 čekiem). Auto KIA CEED, 25 eur katru dienu.
 5. Cido (ar 4 čekiem). 45 planšetes, 182 sulu kastes.
 6. Draugiem. 4 auto uz nedēļas nogali.
 7. Facebook. Piparkūku gatavošanas un servēšanas komplekts.
 8. Facebook. Latvisks Cartiero tauriņš.
 9. Facebook. Enrique Iglesias koncerta biļete.
 10. Facebook. «Norfin Discovery» winter suit.
 11. Facebook. 2 biļetes uz Kino 1914.
 12. Latvenergo. SPA dāvanu karte 2 personām.
 13. Facebook. Viens no 10 lego komplektiem.
 14. Facebook. Sauso eļļu serums sejai 46EUR vērtībā.
 15. Draugiem. Gards pārsteigums no Klasikas.
 16. Draugiem. Planšetdators.
 17. Draugiem. Gardumiem pilns grozs.
 18. Facebook. Vakariņas diviem itāļu restorānā.
 19. Draugiem. 4 veļas un naktstērpu dāvanu kartes 100 eur vērtībā.
 20. Facebook. Playstation 4.
 21. Draugiem. Vairāk kā 50 dažādas dāvanas: grāmatas, CD, skaistumkopšanas produkcija, biļetes uz Ziemassvētku pasākumiem un citas jaukas lietas.
 22. Draugiem. 2 biļetes jaunās filmas «Trešā Persona» apmeklējumam.
 23. Delfi. Pasaulē pirmais sejas kopšanas komplekts, kas sevī apvieno epilēšanas un ādas dziļās attīrīšanas funkcijas vienā ierīcē, ļaujot iegūt nevainojami gludu un starojošu sejas ādu.
 24. Facebook. Vissezonas zābaciņi, nedaudz smieklīgi bet ļoti ērti un plaši pielitojami. (tieši tā arī bija rakstīts)
 25. Draugiem. Iespēja apmeklēt Jaungada koncertu 29. decembrī kultūras pilī Ziemeļblāzma.
 26. Draugiem. Šampūns, dušas želeja, kopjoša želeja rokām, aromatizētas ziepes.
 27. Draugiem. 2 biļetes uz Credo koncertu.
 28. Draugiem. Rīgas Miesnieka produktu grozs.
 29. Draugiem. iRobot.
 30. Draugiem. 200×220 3D Gultas veļa Kokvilna/Satīns.
 31. Facebook. 2 apavu pāri.
 32. Facebook. Ziemassvētku eglīte (1,75m), kas rotāta ar gaismiņu virteni.
 33. Facebook. 2 ielūgumi uz JRT “Kontrabass”.
 34. Facebook. Cita rota dāvanu karte 50 eur.
 35. Facebook. iphone 6.
 36. Facbeook. Dāvanu karte kostīmu veikalā par 20 eur.
 37. Facebook. BUFFALO SABRES suvenīri ar ZEMGUS GIRGENSONA un TEDA NOLANA autogrāfu.
 38. Facebook. Koka gludināmais dēlis.

No šīm 38 loterijām tikai četras dalībai izlozē nepieprasīja “share, like, ieteikt”. Facebook uzstādījumu dēļ man neparādās ziņas no like-otajiem portāliem kopējā ziņu plūsmā un tādēļ tur varēju brīvi izvērsties. Toties draugos…

Ja agrāk man nebija ne jausmas, ko darīt, ja nepiedzīvoju orgasmu, tad nu vairs nav jāsēž neziņas tumsā. Draugu ziņas kopējā jaunumu plūsmā vienkārši pazuda, visur tikai spams, tufta un reklāmas biezā slānī. Interesanti, ka galveno spama plūsmu veidoja vien dažas lapas – viņa (jeb delfi.lv), epadomi, kultūras vēstis un runābildes. Tā kā kopējā ziņu plūsma, pateicoties šiem spameriem, tika aizkakāta bezjēgā un konkursu / loteriju tur proporcionāli nemaz tik daudz nebija, tad minētajai varzai pēc kādas nedēļas atsekoju. Tas grauj pētījuma rezultātu objektivitāti, bet visam tomēr ir savas robežas. Ja man, lai saglabātu jau tā ļoti niecīgās iespējas laimēt kkādu faking šampūnu, ziepes un dušas želeju vajag katru dienu tērēt vairākas minūtes, lai ar acīm izsijātu reklāmas un neinteresējošus, nevajadzīgus, brīžiem pat idiotiskus ierakstus, tad tas ir par daudz.

Vēl daži organizatori pieprasīja nospamot 3-5 draugus ar brīnišķīgo konkursa piedāvājumu, bet šos piedāvājumus es ignorēju un te tie nav arī uzskaitīti. Nedarīšu citiem to, kas pašam nepatīk.

Kad šī eksperimenta ietvaros papētīju, kas noticis ar konkursiem, kuros ņēmu dalību, atklājās vēl dažas interesantas lietas.

Bija gadījumi, kad facebook loteriju rīkotāji laimētājus vienkārši paziņoja savā lapiņā ar tekstu “sazinieties”. Vienā gadījumā bija arī piebilde “ja 24h laikā nedosiet ziņu, rīkosim jaunu izlozi.”. Šajos gadījumos es ar savu nesekošanas taktiku nebūtu ieguvis balvu pat, ja būtu laimējis izlozē.

Bija arī pārītis gadījumu, kad loteriju rezultāti paziņoti netika. Nav un viss.

Cik laika tas viss prasīja?

Noteikti vairāk nekā biju pirms tam iedomājies. Lai izlasītu nosacījumus un izpildītu tos, nepieciešama kāda minūte, reizēm pat vairākas. Tātad vismaz stundu es decembrī esmu notērējis, lai kalpotu par reklāmas izkārtni dažnedažādiem komersantiem.

Grūtāk novērtēt laiku, kas notērēts, lasot un tīrot komersantu pēcāk ģenerēto spamu, tuftu un reklāmu ziņlistē, bet tas arī varētu būt aptuveni stunda. Ja es pēc tam nebūtu atsekojis visām tām draņķībām, tad nākotnē patērētu vēl nezināmu, bet ļoti ievērojamu laika daudzumu spama lasīšanai / aizskrollēšanai.

Un ko es par to esmu dabūjis pretī?

Visās 34 loterijās, kurās vajadzēja spiest “share, like vai ieteikt”, es nelaimēju neko.

No atlikušajām četrām es laimēju vienā. Tas ir, nejauši pamanīju kino muzeja facebook konkursu, kur komentāros vajadzēja ierakstīt pareizo atbildi. Atzīšos, nokopēju. Bet nevajadzēja neko ne share-ot, ne like-ot. Nošeiroju un nolaikoju tik un tā. Konkursā piedalījās pavisam četri dalībnieki, līdz ar to iespēja laimēt bija salīdzinoši liela. Tiku pie divām biļetēm uz filmu pasākumu Kino 1914.

 

Varbūt, ja es būtu kāda mājsaimniece ar ienākumiem tuvu nullei, es par tām niecīgajām iespējām laimēt lielākoties nevajadzīgas lietas iespringtu vairāk. Bet es tāda neesmu. Ja pēc vairākām ieguldītām stundām dalībai loterijās, mans vienīgais ieguvums ir divas (ne pārlieku vajadzīgas, jo tad taču es tās nopirktu tāpat) kino biļetes (~5 EUR kopējā vērtībā), tad es savu laiku esmu pārdevis ļoti lēti. Ja patur tikai “share, like, ieteikt” tipa loterijas, tad savu laiku komersantiem esmu atdevis par pliku velti.

2 thoughts on “Loterijas”

 1. Es arī kādreiz biju iecerējusi izveidot šāda veida pētījumu. Lieki piebilst, ka tavi rezultāti mani nepārsteidz. Kādu laiku aktīvi šēroju Spirit’s and wine bildes/galerijas – balvā dāvanu karte vai kaste ar alko par 1 centu. Kad sāku skatīties, kas tad ir uzvarētāji, tad pamanīju, ka ir viens vīrietis, kas regulāri vinnē tajā loterijā (un viņa timeline sastāvēja pārsvarā tikai no tiem šērotajiem Spirit’s and wine postiem). Pēc tam tad arī pārtraucu piedalīties tajā loterijā. Līdzīga situācija bija arī ar Queens Pub loteriju twitterī. Viņiem loterija bija (varbūt joprojām ir?) katru nedēļu. Lai gan katrā reizē piedalījās vien ap padsmit lietotājiem, vienam uzvarētājam gadījās “laimēt” katru otro nedēļu. Runājot par twitter, manuprāt, tur ir lielākas iespējas uzvarēt (ja, protams, loterijas rīkotājs ir godīgs), jo tur nav tik daudz lietotāju. Es pati gan laikoju un šēroju tikai tad, ja tiešām vēlos to balvu (nevajag man taču nekādu krāmus!). Starp citu, vēl mani pārsteidz tie lietotāji, kas piedalās acīm redzami feikajās loterijās – jaunākais iPhone katru dienu utt. Ā, vēl ko atcerējos. Pagāšgad Positivus laikā t/c Olympia izveidoja 4sq konkursu, kur chek-ins bija jānošēro ar hashtagu. Izdarīju. Balvā bija, ja nemlados 20×25 eur dāvanu kartes. Cik skatījos, cik tad heštagi atrodami twitterī vai instagram – nebija pat 10. Loterija tā arī nekad nenotika. Un runājot par Instagram, tas man atgādināja, ka arī tur ir samērā labas iespējas laimēt. Pirms dažiem mēnešiem laimēju Ecolines braucienu uz Tallinu (un atpakaļ) sev un draudzenei. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *