Skip to content

Lasītāju problēmas

Man šī pēdējā laika stafete ne īpaši patīk, bet, ja es uz to neatbildu, tad nav iespējams paskaidrot, kāpēc. Tāpēc lai iet!

1. Tavā nelasīto grāmatu sarakstā ir apmēram 2000 grāmatu. Kā tu spēj izlemt, ko lasīt nākamo?

Man ir saraksts, kurā piefiksēju grāmatas vai autorus, kurus būtu vērts lasīt. Tas vairāk paredzēts brīžiem, kad klīstu pa bibliotēku vai varbūt grāmatnīcu. Šobrīd tajā ir 23 grāmatas, bet tam ir tendence kļūt garākam, nevis īsākam. Es neiespringstu par šo sarakstu. Es tikpat labi varu ieiet bibliotēkā, sarakstā pat nepaskatīties un paņemt kaut ko pilnīgi citu. Jo tas ir mans izvēles mirklis, kurā es uzticos savai intuīcijai. Viss cits ir sekundārs.

2. Tu esi grāmatu izlasījis līdz pusei, taču jūti, ka tev tā nepatīk. Metīsi mieru vai pabeigsi līdz galam?

Tādas vispārīgas atbildes man nav un nevar būt. Jo iemesli, kāpēc nepatīk grāmata, var būt tik dažādi. Biežāk es tomēr izlasīšu visu grāmatu. Ja man tā grāmata nepatīk tik ļoti, lai es to liktu nost, tad es līdz pusei tai nemaz nebūšu ticis. Tik izteiktu nepatiku izjūt daudz ātrāk par pusi.

3. Tuvojas gada beigas un tu esi tik tuvu, bet tomēr tik tālu no sava Goodreads izaicinājuma sasniegšanas. Vai tu mēģināsi to sasniegt; ja atbilde ir jā, tad kā?

Man nav vajadzīgi lasīšanas izaicinājumi. Ja mani interesē attiecīgā grāmata, es to lasu. Ja mani tā neinteresē, es to nelasu. Ko man dos tas paša izvēlētais skaitlis ar grāmatām, kuras grasos izlasīt gada beigās? Es sev likšos vērtīgāks un gudrāks, ja būšu to sasniedzis? Varēšu samērīties ar citiem un priecāties, cik man garš? Man tas nav vajadzīgs. Mana pašapziņa, mans pašvērtējums nav atkarīgi no tā, cik grāmatas es izlasu, vai ko kāds par mani tādēļ padomās. Ja kāds domā, ka šādas attieksmes dēļ esmu dumjš vai iedomīgs, lai tā arī būtu. Turklāt grāmatas ir ļoti dažādas. Ja kādam patīk vienādot mazus dzejas krājumus, Donu Kihotu, algebras uzdevumus vidusskolai, LPSR Enciklopēdijas trešo sējumu, mīlas romānu un Bībeli, tad tā ir viņa darīšana un es tur negribu jaukties. Bet tas nav priekš manis.

4. Grāmatu vāki sērijai, kura tev ļoti patīk, nesaskan savā starpā. Kā tu tiec ar to galā?

Metu visu sēriju miskastē. Tā kā savu agresiju pret grāmatas autoru vai izdevniecību paust nav vērts, jo par vēlu taču, tad es saplēšu savu kreklu, saskrāpēju seju un lienu stūrī paššaustīties ar pletni. Pēc dažām dienām sāpes sāk rimties. Vai arī nē.

5. Visa pasaule ir sajūsmā par kādu grāmatu, kura tev patiesi nepatīk. Kurš būs tas cilvēks, ar kuru tavas domas par to sakritīs?

Visticamāk, Grandfox. Bet noteikti ne vienmēr.

6. Tu lasi kādu grāmatu un jūti, ka sāksi raudāt publiskā vietā. Ko tu darīsi?

Es savākšos un neraudāšu. Kaut vai beigšu lasīt, ja tas būs nepieciešams.

7. Grāmatas, kura tev patīk, turpinājums tikko iznācis, taču tu esi aizmirsis, kas notika iepriekšējā grāmatā. Vai tu pārlasīsi iepriekšējo? Izlaidīsi turpinājuma lasīšanu? Mēģināsi atrast anotāciju Goodreads? Raudāsi izmisumā?

Aizmirst, kas notika grāmatā, kura patika, man šķiet diezgan dīvaini, bet saprotu, ka jautājums ir par triloģijām, tetraloģijām utt. Es tādas nemēdzu lasīt. Bet, ja tomēr, tad pēc tam, kad iznākušas jau visas daļas.

8. Tu negribi nevienam aizdot savas grāmatas. Kā tu laipni atteiksi cilvēkiem, kad viņi tev palūgs kādu grāmatu?

Tā nu gluži nav, ka nevienam negribu aizdot savas grāmatas. Bet es mēdzu paprasīt kaut ko pretī.

9. Tu esi iesācis un pametis novārtā 5 grāmatas pēdējā mēneša laikā. Kā tu tiksi galā ar šo negribēšanu lasīt?

Iesākt un pamest 5 grāmatas mēneša laikā ir diezgan pārspīlēti. Man mēdz būt grāmatas, kuru lasīšana ilgstoši nekustas no vietas. Kādreiz jau lasīšana tomēr atsākas. Bet vispār es cenšos vispirms izlasīt līdz galam tā brīža aktuālo grāmatu pirms uzsākt jaunu.

10. Drīzumā iznāks tik daudz jaunu grāmatu, kuras tu ļoti gribi izlasīt. Cik no tām tu nopirksi?

Ja ļoti, tad visas. Ja mazāk ļoti, tad nevienu. Tas atkarīgs no dažādiem apstākļiem. Piemēram, cik liela iespēja būs vēlāk attiecīgo grāmatu dabūt bibliotēkā vai ka to izķers no plauktiem tā, ka nekur vairs nevarēs atrast. Man nav īpaši izteiktas privātīpašnieciskas tieksmes attiecībā uz literatūru. Jā, man ir plauktā vairākas grāmatas, kuras, lai arī esmu izlasījis, esmu jutis, ka man tās vajag. Bet tās drīzāk ir grāmatas, kuras bibliotēkā dabūt praktiski nav iespējams.

11. Pēc tam, kad esi nopircis jaunas grāmatas, kurām tu ar nepacietību gribi ķerties klāt, cik ilgi tās stāv plauktā, līdz tu patiešām sāc tās lasīt?

Kā jau minēju, vispirms cenšos izlasīt tā brīža aktuālo grāmatu un tikai pēc tam ķerties pie jaunas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d