Skip to content

Knuts Hamsuns – Izlase II

Knuts Hamsuns, izlase 2

Knuta Hamsuna izlases otrajā sējumā ir četri gari un četri īsiņi stāsti.

Pāns

Galvenais varonis ir kāds leitnants, kurš mitinās meža būdiņā, mīl dabu un ikdienā dodas medībās. Pret sievietēm viņš nemaz nav vienaldzīgs un drīz vien viņa sirds tiek savaņģota. Tā kā leitnants ir neveikls meža vecis bez pieklājīgām manierēm, pamazām viņš ar savu iemīļoto nonāk līdz stāvoklim, ka abi kaitina un dažādi provocē viens otru. Jo tālāk, jo trakāk un riebīgāk. Paralēli viņam uzrodas arī cita drostaliņa, bet sirds sāp tikai par nepieejamo.

Zem rudens zvaigznēm

Par čaklu, ceļojošu strādnieku, kurš salīgst pie dažādiem saimniekiem. Ātri vien viņu sagrābj jūtas te pret vienu, te otru vietējo daiļavu, pats iepatīkas vēl trešajai, kurai taču arī nevar atteikt, bet ar to kvēlāko mīlu, protams, atkal nekas nesanāk.

Ceļinieks klusi koklē

Turpinājums iepriekšējam stāstam. Klejojošais strādnieks atgriežas strādāt mājā, kur mīt viena no viņa vecajām mīlestībām. Viņu starpā nekas nenotiek un pat negrasās notikt. Bijušajai sirdsdāmai tagad ir nebūšanas ar savu vīru un abi aiz sirdssāpēm viens otru kaitina, nesmādējot nekādus līdzekļus.

Ceturto stāstu, uzticoties rekomendācijai, nelasīju.

 

Garstāstiem kopēja bija lirisku dabas aprakstu bagātība, kas nereti gadījās momentos, kuros sižeta līnija ir pārtraukta un nekāda nākošā pagrieziena vēl nav. Tas ir stipri garlaicīgi. Sižetiski kopīgas bija mīlas mokas un visai neinteliģenti paņēmieni to risināšanā. Tos lasīt nebija diez ko patīkami. Ja autors gribēja parādīt, ka cilvēki mīlas mokās paliek stulbi, tad savu mērķi viņš ir sasniedzis. Diemžēl sižeti ir tādi, ka spriegumu uztur tikai mīlnieku izdomātās pastulbās riebeklības. Turklāt izskatās, ka Knuts Hamsuns bijis viens varen gribošs tēvainis, jo viņa garstāstos bez īpašiem sirdsapziņas pārmetumiem parādās arī otrā un trešā iemīļotā jaunkundze.

 

Savukārt īsie stāsti – viens par mīlas mokām, otrs par cilvēka ciešanām ziemas dēļ, trešais ironiska lekcijas par literatūru (maz-)popularitātes pretnostatīšana cirka (liel-)popularitātei, ceturtais – par kapu kopšanas izdevumu lietderību. Visi kopumā – ļoti īsi, lasīt var, diez ko aizraujoši nav.

 

Subjektīvais baudījums 5/10.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *