Skip to content

Kādēļ (ne)atlaist Saeimu?

Man vēl šorīt šķita, ka referendums aiz kalniem. Bet nekā, tas būs jau rīt. Mazliet netipiski sev neesmu vēl konkrēti izšķīries par kādu no trim izvēlēm – balsot par Saeimas atlaišanu, balsot pret Saeimas atlaišanu, ignorēt visu pasākumu.

Saeimas atlaišanas plusi

Četrgades cikla saīsināšana

Saeima parasti savus darbus sakārto cikliski – tautai nepatīkamākos paveic četrgades sākumā, patīkamākos – beigās. Tas ir, ja četrgades noslēgumā vispār kaut kas reāli tiek darīts, jo visi ir ļoti aizņemti ar vēlēšanu kampaņām. Citiem vārdiem sakot, pēdējā gadā mūsu pieņemtie darbinieki galvenokārt to vien dara, kā sprauž batonus ausīs. Vai tas ir produktīvi? Nedomāju vis. Nomainot Saeimu tagad, vismaz vienu reizi šis cikls tiks izmainīts.

Visatļautības sajūtas mazināšana.

Saeima līdz šim nekad vēl nav tikusi atlaista, ja neskaita Kārļa Ulmaņa apvērsumu. Nu, kāda jums būtu sajūta un motivācija strādāt, zinot, ka turpmākos četrus gadus jums tik vien kā jāatsēž laiks krēslā, jāspaida podziņas kā liek citi un pa laikam varbūt jāpiedalās kādā sēdē? Var reāli nosist laiku, bīdīt idiotiskus priekšlikumus, balsot jebkā un nekas par to nebūs. ZZS, sastādot pusi no valdības, var atļauties darīt ko un kā grib, un to arī dara. Par Vienotību spriest grūtāk, bet tas noteikti attiecas arī uz viņiem un arī uz visiem pārējiem spēkiem Saeimā. Atlaižot Saeimu, mēs apliecinām, ka vēlamies pārmaiņas. Iespējams, kāds no vēlāk ievēlētajiem deputātiem to ņems arī vērā.

Optimisms

Mēs varam cerēt, ka mūsu favorītpartija rudenī dabūs vairāk vietu parlamentā nekā to ir šobrīd. Īpaši tas varētu attiekties uz Zatlera partijas, PCTVL un VL! atbalstītājiem.

Prezidentam nav tik liela nozīme kā parlamentam

Lai kā arī mums varbūt nepatiktu Zatlers, viņš jau no lielās skatuves ir pagājis nostāk. Varbūt no vienas puses sanāk tā, ka balsojot par parlamenta atlaišanu, izsakām atbalstu Zatleram, tomēr kvalitatīvs parlaments Latvijai ir daudz svarīgāks nekā tas, ka Zatlers tagad “sadomāsies” un uzskatīs, ka kļuvis par vispārēju tautas varoni.

Ar mani jārēķinās!

Piedaloties referendumā, tu apliecini, ka esi aktīvs pilsonis un tu veido kopējo masu, ar kuras viedokli rēķināsies. Jo vairāk cilvēku kopumā piedalīsies referendumā, jo karstāku elpu uz savas muguras jutīs (ne)atlaistie / jaunpieņemtie deputāti.

Saeimas atlaišanas mīnusi

Šī Saeima nav tā pati Saeima, kas pirms pāris gadiem!

Zatleram tika pieprasīts atlaist pagājušo Saeimu, viņam īsi pēc stāšanās amatā. Viņš ir atlaidis parlamentu, pret kuru īpaši protesti nemaz nav bijuši!

Zatlers

Zatlers pats kvēli aizstāvēja Satversmes grozījumus, kas Saeimu prezidentam nemaz neļautu atlaist viņa darbības pēdējos 6 mēnešos. Lai arī uz viņu pašu šie grozījumi neattiecas, Zatlera rīcību par ētisku grūti nosaukt.

Iespējams, viss šis dārgais pasākums notiek tikai tādēļ, ka Zatlers vēlas ieiet vēsturē, kā arī nodrošināt sev ērtu darba vietu nākošajiem 4, ticamāk gan 8 vai 12 gadiem.

Nākošā Saeima daudz neatšķirsies no esošās.

Var diezgan droši prognozēt, ka jaunajā Saeimā aptuveni 30 balsis būs SC, kādas 20 Vienotībai, kādas 10-12 ZZS, varbūt 10-15 VL!, kādas 15-20 Zatleram, pārējās LPP, PCTVL utml. Pat, ja pēdējās Saeimā neiekļūst, augšgala proporcijas no tā nemainīsies. Būtiskākā izmaiņa ir Zatlera parādīšanās, kura izrīcības Saeimā patlaban ir diezgan grūti prognozēt.

Būtiski palielināsies iespēja, ka nākošo valdību veidos SC

SC jau ir paziņojis par gatavību nolikt malā okupācijas un valodas jautājumus, lai varētu “strādāt”. Mūsu jaunais prezidents tika ievēlēts ar SC balsīm un ir pilnīgi sagaidāms, ka viņš SC arī pirmajiem piedāvās sastādīt valdību. Un kāpēc gan ne? Tādā valdībā diezgan droši būtu gatavi iet ZZS un ar to jau (gandrīz) pietiktu apstiprināšanai Saeimā (40-42 balsis). Atlikušo koalīcijas partneri varētu izvēlēties ērtāko no pārējām partijām – Vienotība (diez vai), Zatlers (ļoti reāli, būtu nodrošināts stabils vairākums, pat izmetot ZZS laukā), kāda no sīkajām partijām (LPP, PCTVL).

Tik un tā visi aizies un nobalsos par Saeimas atlaišanu

Jūs ziniet daudzus cilvēkus, kuri dosies balsot “pret”? Es nē. Manuprāt, uzvarētāj-puse jau ir zināma.

Nekādas garantijas, ka turpmāk būs labāk

Saeimas atlaišana ir vienreizējs pasākums, kas nekā nenodrošina, ka nākošie deputāti būs ar kaut ko labāki. Viņi tikpat labi kā iepriekšējie var darīt visādas cūcības, jo atlaist viņus ir ļoti sarežģīti. Maz ticams, ka Bērziņš arī atlaidīs parlamentu, kur nu vēl tuvākajā laikā. Un, pat ja arī atlaidīs, gads, kuru jaunā Saeima noteikti nostrādās ir pietiekoši ilgs periods, par kuru var arī sevišķi neiespringt. Es personīgi būtu tīri apmierināts arī ar gadiņu Saeimā, četri, protams, labāk, bet nav obligāti.

2 thoughts on “Kādēļ (ne)atlaist Saeimu?”

  1. Uzskatu, ka vēlēšanām Saeimā jābūt reizi gadā.

    1. politisku apsvērumu dēļ — politiķiem būs lielāka atbildība, jo tauta labāk atcerēsies visus solījumus.

    2. ekonomisku labumu dēļ — vēlēšanas maksā naudu, kas tiek izmaksāta tepat LV un paliek LV. Klāt vēl nāk politisko spēku izdevumi priekšvēlēšanu aģitācijai, kas arī tiek izlietoti tepat Latvijā.

    1. Es nebūtu drošs, ka tieši reizi gadā (un nevis pusgadā vai pusotrā gadā), bet katrā gadījumā tas ir rūpīgi jāanalizē. Ja būtu efektīva deputātu atsaukšanas procedūra, iespējams, arī ar četriem gadiem būtu gana labi.
      Par otro punktu gan var strīdēties. Vēlēšanas atspoguļojošie masu mediji ne vienmēr pieder Latvijā dzīvojošajiem cilvēkiem un līdz ar to ieņemtā nauda ne vienmēr tepat tiks arī iztērēta. Būtībā tā ir naudas pārdale no valsts budžeta uz Centrālo vēlēšanu komisiju un no naudas avota X uz masu medijiem, galvenokārt lielākajiem un ietekmīgākajiem. Lielākajai daļai iedzīvotāju no tā “ne silts, ne auksts”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *