Skip to content

JRT – Grimētava

JRT lugā Grimētava darbojas četras aktrises. Vai varbūt viena aktrise un trīs dāmas, kuras sevi grib uzskatīt par aktrisēm? Katrā ziņā JRT aktrises tēlo četras dāmas, kuras vienkāršības dēļ dēvēšu par aktrisēm.

Nākošajā rindkopā lasāmi maitekļi.
Izrādes iesākums ir mazliet haotisks un pagrūti saprast, vai uz skatuves vērojami varoņu personīgie pārdzīvojumu, vai arī tās patlaban tēlo kādu lomu. Kāds apcerīgāks skatītājs tiek uzmundrināts ar piepešiem kliedzieniem. Cik var saprast, galvenā aktrise apcer dažādas dzīves grūtības un visbeidzot dodas uz skatuvi. Ģērbtuvē palikušajām kolēģēm nav savu lomu izrādē, tāpēc tās izklaidējas, izrādot savu aktiermākslu un kritizējot viena otru. Visbeidzot no miega gandrīz pusizrādes garumā pamostas ceturtā aktrise, kura uzstājīgi lūdz pirmajai atdot viņai Ņinas lomu Čehova Kaijā. Šis moments ir teju saprotamākais visā izrādē. Pirmā aktrise ceturtajai pat negrasās atdot Ņinas lomu. Trim nespēlējošajām aktrisēm nākas samierināties ar iespēju ģērbtuvēs uzvest Čehova Trīs māsas.

 

Pēc izrādes mazliet gribējās režisoram apjautāties, kādēļ viņš izvēlējies iestudēt šo lugu. Man personīgi radās sajūta, ka režisors ieraudzījis šo Japānā populāro lugu, nodomājis, ka tas nu gan būtu “interesants izaicinājums” un ķēries klāt.

Ir diezgan grūti saprast, kas notiek uz skatuves. Tu redzi, ka cilvēki kliedz, uztraucas, pārdzīvo, bet nespēj saprast, kur tajā visā beidzas lugā paredzētais “teātris” un kur sākas īstais. Man personīgi ir nepieciešams saprast, kas uz skatuves notiek un kāpēc. Tas diemžēl izdodas tikai pēc kādas pusizrādes. Bet atlikusī puse vairs nespēj izglābt pirmo. Tu gaidi, kad “kaut kas notiks”, bet nenotiek.

Man žēl teikt kritiskus vārdus par darbu, kurā ieguldīts ne mazums laika un pūliņu. Skatītāju atsauksmes ir pārsvarā negatīvas, tomēr ir arī ļoti pozitīvas. Vienīgā lasāmā kritikas atsauksme (sadaļā Kritika) ir ļoti precīza.

Varbūt kāds lielāku nozīmi piešķir dekorācijām, telpas iekārtojumam, aktierspēlei, pārsteigumiem uz skatuves, bet mazāku pašam stāstam. Tādam skatītājam šī izrāde droši vien ietu pie sirds vairāk nekā man.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *