Skip to content

Grāmata – Lasāmgrāmata par Rīgu, tās priekšpilsētām un kūrortpilsētu Jūrmalu

Bibliotēkas novadpētniecības plauktā pamanīju šo Andra Kolberga grāmatu par Rīgu. Tā jau pasen bija iekļuvusi manā lasāmo grāmatu sarakstā, tāpēc daudz nedomāju.

Grāmatā aprakstīta Rīga un Jūrmala, pārsvarā vēsturiskā kontekstā. Autors vēsturiskos notikumus pasniedz nevis sausi un zinātniski, bet lasītājam interesantā valodā. Brīžiem tas sanāk uzjautrinoši. Vietām autors izcēlis vienu otru ēku, pastāstījis ar ko tā īpaša vai kas attiecīgajā vietā atradies agrāk. Rīga apskatīta detalizēti pa rajoniem. Ir pievērsta uzmanība ne tikai centram, bet arī Sarkandaugavai, Maskavas forštatei, Grīziņkalnam, Bolderājai u.c. Rīgas apkaimēm. Grāmata uzrakstīta kā palīglīdzeklis fiziskās pastaigās. Tas ir, autors ieskicējis maršrutu un lasītājs dodas pa to. Pa laikam viņam jāpaceļ galva, jāapbrīno kārtējā eklektisma pērle un jādodas tālāk. Ilustrācijas grāmatā ir, bet tās reti ir tieši saistītas ar grāmatas tekstu. Jāņem arī vērā, ka grāmata tapusi 2007. gadā, kad tādi rīki kā google maps street view Rīgai vēl nebija pieejami.

Pamatīgam lasīšanas procesam Google maps ir noderīgs, bet atzīšos, ka uz beigām, īpaši attiecībā uz Jūrmalu biju noguris no nemitīgā šurpu-turpu starp grāmatu un monitoru, tādēļ ēku aprakstiem vienkārši pārlaidu acis.

Atsauces autors praktiski nelieto. Brīžiem tas atstāj vietu aizdomām, cik patiesi varētu būt autora minētie fakti vai notikumu apraksti. Tomēr autors godīgi nevairās runāt par šiem trūkumiem. Viņš uzsver, ka grāmatā minētajiem faktiem atradis vismaz divus informācijas avotus. Bet, ja uzrakstītu visas atsauces, tās aizņemtu ārkārtīgi daudz vietas.

Jāsaka, ka lasīt nemaz nebija tik viegli. Autors nenodala atsevišķi vietu vēsturi, notikumu atstāstus, arhitektūras cildinājumus, mūsdienu situāciju vai savas interpretācijas par vēsturiskiem notikumiem. Diemžēl šī lēkāšana sanāk ne tikai pa laikiem, bet dažviet arī pa vietām. Mani kā lasītāju neinteresē vienlīdz stipri visas šīs lietas. Turklāt diezgan lielu daļu no grāmatā minētā vismaz aptuveni jau zināju. Tad vēl vietām ik pēc pāris rindkopām vajadzēja meklēt ēku attēlus internetā. Sanāca diezgan nogurdinoša lasīšana. Vieglāk bija lasīt par vietām, kurās minētās ēkas man bija zināmas no galvas. Bet jāsaka gan, ka ne uz mirkli negribējās atstāt grāmatu neizlasītu. Informācijas ārkārtīgi daudz, bet uztvert grūti.

Jāsaka, ka visu Rīgu un Jūrmalu tā ļoti pamatīgi vienas grāmatas apjomā aprakstīt nav iespējams. Te autors to ir mēģinājis darīt. Man vairāk būtu patikusi pamatīga pieķeršanās kādai konkrētai vietai un laikam, bet tad šai grāmatai būtu jāaizņem daudzi sējumi un vienam cilvēkam to paveikt būtu ārkārtīgi smags darbs.

Subjektīvais baudījums 7/10.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *