Skip to content

Gatavniecība

Pedējā laikā, lasot ziņas, aizvien biežāk iedomājos, vai mēs ar ģimeni spētu pārlaist krīzi bez elektrības / ūdens / gāzes kaut vai tikai dažas dienas. Kaut kā jau spētu, bet būtu ļoti grūti.

Cilvēkus, kas tādām likstām ir sagatavojušies jūtami labāk nekā citi, mēdz saukt par gatavniekiem. Citēju:

Prepperprepared person – “gatavnieks”  ir persona, kas apzināti un brīvprātīgi apgūst īpašas iemaņas, zināšanas un sagatavo krājumus, lai vienatnē vai kopā ar savu saimi nenonāktu bezpalīdzīgā vai no citiem atkarīgā stāvoklī  (t.sk.no glābšanas dienestiem) bīstamās situācijās, ko var radīt daba vai cilvēki (dabas un humanitārās katastrofas, krīzes, nemieri utt) un kuru iestāšanās briesmas “gatavnieki” uzskata par reālām.

Daudziem cilvēkiem ir dzīvības, veselības, auto vai īpašuma apdrošināšana. Tas ir, katru mēnesi tiek atlikta zināma summiņa, lai krīzes gadījumā varētu saņemt palīdzību. Gatavniecība būtībā ir ļoti līdzīga, tikai summiņas vietā ir saraksts ar reālām lietām (un prasmēm), kas būtiski atvieglotu dzīvi kritiskā situācijā. Varbūt to nekad nevajadzēs (un kaut tā arī būtu!). Tomēr pats esmu nonācis pie secinājuma, ka labāk apdrošināties kaut vai pavisam minimāli.

Atšķīru vara bungu vietni un aplūkoju ierakstus ar iezīmi gatavniekiem, kā arī papētīju arsenāla sadaļas 4. punktā norādītos materiālus. Īpaši mani uzrunāja japāņu un lietuviešu ieteikumi.

Īsi pārrunājām ģimenē evakuācijas iespējas stundā X. Tālāk izveidoju sarakstu ar lietām, kuru man nav un kuras vajadzētu iegādāties. Tajā ir, piemēram,

  • 10 litri ūdens lielajos bunduļos + 2 * 1.5 litri pudelēs.
  • Pārnēsājamais tūristu gāzes deglis ar balonu.
  • Galvas lukturītis.
  • Bateriju radio.
  • Mitrās salvetes.
  • Power bank.
  • Ģimenes fotogrāfija.
  • Alkohols.

Katram tāds saraksts būs vairāk vai mazāk individuāls, jo atšķirsies medikamenti, uzkrājumi utml. Par skaidras naudas nepieciešamību kādreiz jau rakstīju, lai arī ar citu uzsvaru.

Īpašu gatavnieku somu, iespējams, negatavošu, bet noteikti izveidošu sarakstu ar lietām, kam tādā ir jābūt, izdrukāšu un piestiprināšu pie skapīša durvju iekšpuses.

Šobrīd, kā saka, ģeopolitiskā situācija ir tāda, ka nepieciešamās lietas var vienkārši sagādāt. Mēs visi zinām, ka tā var strauji mainīties. Negribu nevienu biedēt, bet varbūt ir īstais brīdis arī jums padomāt par savas ģimenes gatavību un rīcību krīzes situācijās.

4 thoughts on “Gatavniecība”

  1. Piebildīšu, ka pirmā lieta, kurai jābūt ir individuāls ģimenes plāns. Gatavu risinājumu nav,jo katrai ģimenei ir sava unikāla situācija. Vēl piebildīšu, ka nav iespējams sagatavoties nedēļas, mēneša vai gada laikā, jo gatavība ir dārgs hobijs. To var uzbūvēt pakāpeniski, bet neatlaidīgi krājot resursus saskaņā ar jau pieminēto plānu. Visbeidzot negatavošanās arī ir plāns. Paļaujoties uz labu laimi var krietni ietaupīt. Mazākas, ko tomēr var darīt atlikt nopietnu summu skaidrā naudā un dažādās valūtās nebaltām dienām.

  2. Pingback: Latvijas blogāres apskats #182 (21.01.-27.01.). | BALTAIS RUNCIS

  3. No minētā mums ir gan ūdens, ko no avota vedam lielos daudzumos 5l pudelēs, ir dažādi lukturi, ir gāzes deglis, ir mitrās salvetes un foto, ir Powerbank. Vēl ir daudz meža gaļas konservu. Skaidra nauda arī stāv. Tikai valūta viena (neskaitot atliktos latus, ha!). Vajadzētu gan vēl radio iegādāties. Un bises patronas arī. 🙂

  4. Pingback: Septiņi gadi – Stacija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *