Skip to content

Autortiesības. Noņemta tiesas sēde un vēl viens pārkāpums

Atgādināšu jautājuma būtību – Rīga TV24 raidījumā “Vēlais ar Streipu” parādījās 3 attēli no stacija.org ar divām nogrieztām un vienu aizkrāsotu ūdenszīmi. Sarunu ceļā nekas netika atrisināts, sīkāk par gadījumu šeit.

Pagājušajā reizē rakstīju, ka tiesas sēde noņemta, jo, cik saprotams, atbildētāja puse Rīga Tv24 (AS “TV Latvija”) neesot atbildējusi uz tiesas jautājumu. Nezinu, vai tiesas sēžu noņemšanas iemesli tiek oficiāli piefiksēti, bet Latvijas Tiesu portālā tos izlasīt nevar.

Šoreiz sēde bija nozīmēta klātienē 20.09.2021. jeb nu jau vairāk nekā trīs gadus pēc raidījuma parādīšanas. Sēdes dienā no rīta advokāts mani informēja, ka tiesas sēde atkal noņemta. Iespējams, tiesneses slimības dēļ. Oficiālu informāciju līdz šim brīdim neesmu saņēmis, lai arī to pat īpaši palūdzu.

Līdz nākošās sēdes datumam nu jau pēc pieredzes varu teikt – būs krietni jāuzgaida. Tas esot normāli.

Pirms dažām dienām LSM rakstīja, ka garākā tiesvedība pirmajā instancē ilgst 30 gadus. Tas gan attiecas uz kriminālprocesu.

 

Bet, lai cik tas dīvaini arī nebūtu, kādu dienu nejauši uzgāju tās pašas sevis uzņemtās Peitavas ielas 7 fotogrāfijas nesaskaņoti izmantotas kādos internetā publicētos materiālos par šo ēku. Sāku e-pastos skaidroties ar attiecīgās interneta lapas pārstāvi, nonācu pie nākošās personas un tad atkal pie nākošās. Sākotnēji neviens vainu neatzina, tomēr pēc rūpīgākas izpētes viens no trijotnes godīgi atzina, ka nejauši pārkāpis manas autortiesības. Attēli bijuši pašiem, pašu uzņemti, bet kļūdas dēļ internetā aizgājuši ne no tās mapītes. Man tie attēli tika pat atsūtīti. Acīmredzami, tā bijusi cilvēcīga kļūda, jo nebija nekāda iemesla izmantot tieši manas bildes.

Kā situācijas risinājumu man uzreiz piedāvāja saprātīgā kārtā vienoties, ka man nav iebildumu pret attēlu izmantošanu, vai arī attēlu izņemšanu no attiecīgās vietnes, kas šajā gadījumā nebija ātri iespējams un radītu papildus klapatas attiecīgajam uzņēmumam.

Ierosināju ziedot 15 eiro Latvijas Ornitoloģijas biedrībai. Uzņēmuma pārstāvis pārskaitīja 20 eiro. Visus iesaistītos informēju, ka lieta atrisināta un tas arī viss.

Īpašs šajā stāstā ir tas, ka pagarās situācijas ar trim (mani ieskaitot četrām) iesaistītajām pusēm noskaidrošana un atrisināšana notika vienas dienas laikā. Lūk, kā notiek, ja visas iesaistītās puses ir ieinteresētas starpgadījumu atrisināt.

===

Būtiskāko notikumu hronoloģija

17.09.2018. Daļēji sabruka noliktava Rīgā, Peitavas ielā 7. Publicēju ierakstu ar nosaukumu Peitavas iela 7, kurā redzamas piecas fotogrāfijas ar ēku pirms daļējās sabrukšanas.

18.09.2018. Rīga TV24 raidījumā “Vēlais ar Streipu” parādīja trīs fotogrāfijas no ieraksta “Peitavas iela 7”, diviem attēliem ūdenszīmes nogrieztas, trešajam aizkrāsota.

19.09.2018. – 20.09.2018. E-pastā izvirzīju pretenzijas Rīga TV24. Sekoja sarakste ar man nepieņemamu kompensācijas piedāvājumu un mēģinājumu vainu novelt uz vārdā nenosauktu producentu kompāniju.

27.09.2018. – 28.09.2018. Pēc manas iniciatīvas vienojāmies par kompromisa variantu un līguma slēgšanu.

4.10.2018. Pēc apjautāšanās, kā sokas ar līguma sagatavošanu, saņēmu atbildi, ka viss ir procesā, drīz tiks nosūtīts. Tā arī ir pēdējā ziņa, ko esmu saņēmis no Rīga TV24.

22.10.2018. Atteicos no kompromisa vienošanās, jo otra puse acīmredzami vilka laiku un neizrādīja nekādu iniciatīvu situācijas atrisināšanā.

2.11.2018. Aprunājos ar Ikaru Kubliņu par viņa pieredzi autortiesību pārkāpumu jautājumos.

16.11.2018. Devos uz AKKA/LAA aprunāties par autortiesību jautājumiem.

20.11.2018. Centos sazināties ar raidījuma producenti Leldi Miezīti sociālajos tīklos, bet nesaņēmu atbildi.

6.12.2018. Nosūtīju ierakstītu vēstuli Rīga TV24 ar aicinājumu noslēgt līgumu, kura variantu pats sastādīju un pievienoju vēstulei. Atbilde netika saņemta.

7.02.2019. Devos uz policiju pārrunāt radušos situāciju, saņēmu ieteikumu vērsties pie jurista.

21.03.2019. Vienojos par interešu aizstāvību ar zvērinātu advokātu Mārci Krūmiņu.

26.04.2019. Advokāts manā uzdevumā Rīga TV24 nosūtīja pretenziju – lūgumu ar aicinājumu pārskaitīt kompensāciju, kā arī precizēt kārtību, kādā raidījumā “Vēlais ar Streipu” tiks izvietota atvainošanās par autora tiesību aizskārumu. Atbilde netika saņemta.

27.08.2019. Iesniedzu prasības pieteikumu Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā par autortiesību pārkāpšanu un kompensācijas piedziņu, lietas numurs C30737619.

16.10.2019. Rakstveida paskaidrojumos tiesai AS “TV Latvija” pauda viedokli, ka televīzija nevar atbildēt par raidījuma saturu, jo nav darba autors, bet tikai pārraidītājs un tāpēc neatļautas darbības veikuši neesot. Turklāt morālais kaitējums neesot atbilstoši pamatots. Mediācijas ceļā strīdu risināt atbildētājs neesot ar mieru.

11.03.2020. Tiesas sēdē tika secināts, ka atbildētāja puse nav ieradusies un tiesas sēde atliekama.

08.05.2020. Tiesas sēde noņemta saskaņā ar Ministru kabineta rīkojumu “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”.

07.12.2020. Tiesas sēde noņemta saskaņā ar Ministru kabineta rīkojumu “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”.

20.09.2021. Tiesas sēde noņemta.

1 thought on “Autortiesības. Noņemta tiesas sēde un vēl viens pārkāpums”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *