Skip to content

60-o gadu paliekas Rīgas centrālajā dzelzceļa stacijā

Rīgas centrālā dzelzceļa stacija man kopš bērnības šķitusi mazliet noslēpumaina, pievilcīga vieta. Man ir iespaids, ka stacija nav celta pēc “viengabalaina” plāna, bet gan ar katru pārbūvi piemērojoties esošajai situācijai. Tāpēc tur gan bija, gan joprojām ir manāms dīvains stilu sajaukums.

Kopš stacija tika pārbūvēta par Origo, daļa šarma zuda. Bet dažas detaļas saglabājās, piemēram, bagāžas glabātuve zem centrālā vestibila vai kāpnes uz peroniem ar izeju Dzirnavu ielā.

Pagājušā gada beigās devos ar fotoaparātu gar staciju un domāju iemūžināt, kas tur vēl saglabājies.

Pie bagāžas telpas paraudzījos uz dienām un griestiem. Sapratu, ka esmu nokavējis. Saglabājušās vien grīdas seguma plāksnes, pāris kolonnas un bagāžas glabātuves metāla vārti. Kopā tas viss izskatās mazliet dīvaini.

Rokas bagāžas glabātava

Rokas bagāžas glabātava

Dzirnavu / Turgeņeva ielu kāpnēs uz peronu, šķiet, nekas nav mainījies jau ļoti ilgu laiku. Pasažieri šīs kāpnes izmanto salīdzinoši reti. Tā ir potenciāli pievilcīga vieta dažādiem šaubīgiem tipiem. Lai arī vieta šausmīgi nolaista, tomēr var redzēt stilu, kādā celta stacijas ēka 1960. gadā.

Dzirnavu / Turgeņeva kāpnes uz peroniem

Dzirnavu / Turgeņeva kāpnes uz peroniem

Dzirnavu / Turgeņeva kāpnes uz peroniem

Dzirnavu / Turgeņeva kāpnes uz peroniem

Dzirnavu / Turgeņeva kāpnes uz peroniem

Šādi savulaik rakstīja par Rīgas centrālo dzelzceļa staciju:

Jaunās ēkas atklāšanas datums sakrita ar Padomju Latvijas 20.jubileju (1960.gada 21.jūlijā). Stacijas arhitektūra bija ieturēta monumentālajā stilā. Ārējai apdarei izmantoja gaišu kaļķakmeni. Jaunās ēkas tapšanā piedalījās Maskavas metro būvnieki. Pirmo reizi Rīgas būvniecības vēsturē tika izmantota alumīnija apdare. Ēkas iekšpusē tika ierīkotas uzgaidāmās zāles, tika atvēlēta vieta frizētavai, bufetei, pastam, bagāžas glabātuvei, bērnu un vecāku istabai, speciālas telpas grūtniecēm, istabas maziem bērniem. Iekšējo telpu apdarei tika izmantoti jauni materiāli – Urālu marmors, ukraiņu granīts, koka skaidas, stikls, alumīnijs, plastmasa.

Kāds stils ir mūsdienu Origo arhitektūrai?

6 thoughts on “60-o gadu paliekas Rīgas centrālajā dzelzceļa stacijā”

  1. Dzirnavu ielas tuneli nav tā, ka izmanto reti. No rītiem diezgan daudz cilvēku iet pa turieni

    1. Cik man tur gadījies būt, tik neesmu manījis praktiski nevienu cilvēku. Tāpēc arī tā rakstīju, bet, jā, neesmu precīzi izteicies.

  2. Senāk domāju, ka man rēgojas, nav tādu zināšanu- twitter divas reizes ar foto ir apstiprinājuši, ka šīs trepes ir izbūvētas un tādas ir vēl šodien kopš 1914.g.
    Senāk biju ievērojusi labas kvalitātes grīdas flīzes, “kaut ko vēl”‘zem apmetuma un pakāpienu, kā saukt?, ķieģeļiem ir senākiem laikiem raksturīgi rūpnīcas spiedogi- cik tumsā var saskatīt. Paldies tiem, kas to ir nofotografējuši

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *