Ir aizritējusi pirmā izloze. Neko tajā neesmu laimējis. Tāpat kā vairums no mums visiem.
Visi droši vien jau zina, bet atgādināšu. Tātad, ja vēlos piedalīties loterijā, kas man ir jādara? Jāpaņem čeks vismaz 5 eiro vērtībā un jādodas uz cekuloterija.lv. Čekā jāatrod un jānoraksta
- nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs (rimi nodokļu maksātāja numuru protu jau no galvas),
- kases aparāta numurs,
- čeka numurs,
- čeka summa
- un jāieklikšķina (man šķiet, ka ierakstīt būtu ātrāk) datums.
- Telefona numuru, vienreiz ievadot, pārlūkprogramma atceras.
VID-s čeka oriģinālu prasa vienīgi, ja esi laimējis loterijā un vēlies iegūt balvu. Šis princips ir čeku loterijas realizācijas galvenā neveiksme.
Ir diezgan vienkārši kļūdīties kādā no cipariem vai sajaukt čeka numuru ar kādu citu simbolu virkni. Daļēji šo problēmu risina čeku paraugi, kurus var aplūkot turpat ievades lodziņā.
Neviens neliedz sabotēt čeku loteriju, regulāri rakstot safantazētas summas un čeku numurus reāliem nodokļu maksātājiem. Ja es paņemšu sev netīkama uzņēmuma reģistrācijas numuru, pārējos datus izfantazēšu un nosūtīšu VID, tad vai tikai pēc idejas agrāk vai vēlāk šim uzņēmumam nebūtu jāpiedzīvo VID pārbaude? Varbūt viena čeka dēļ VID-s tā nedarīs, bet, ja tie būs kādi 10-20 un dati ievadīti no dažādām IP adresēm, turklāt ar dažādiem telefona numuriem?
Būtu interesanti uzzināt, cik daudzi no laimestiem nekad netiks izņemti. Tas varētu samērā precīzi atainot fiktīvo čeku skaitu čeku loterijā.
VID pirmo loterijas mēnesi atzīstot par ļoti sekmīgu. Nu, nu. Kaut gan ko citu viņi vispār var teikt? Kļūdas valsts sektorā atzīt nemēdz un, visticamāk, dzirdēsim vēl daudzus čeku loterijas “veiksmes stāstus”.
Labi, aizmirstam par iespējamiem apzinātas kaitniecības gadījumiem. Palūkosimies, cik laika tiek patērēts, pārrakstot visu čekos redzamo informāciju. Pirmajai izlozei esot reģistrēti 1’731’070 čeki, biļetes un kvītis. Pieņemsim, ka viena čeka reģistrācijai vajag vidēji 45 sekundes, reāli gan droši vien tiek tērēts vairāk laika. Tās ir 21’638 stundas jeb 2705 8-stundu darbdienas, jeb 10,8 darba gadi. Un tas ir tikai viena mēneša izlozei! Vai šī čeku loterija patiesībā nav noziegums pret Latvijas ekonomiku?
Praktisks padoms. Uz katra čeka vienmēr uzrakstiet datumu līdz kuram tas ir jāglabā. Tas ievērojami atvieglos kārtošanas procesu, kad izrādīsies, ka jūsu aploksnē, mapītē, atvilktnē vai skapītī vairs nav vietas nevienam jaunam čekam.
Čeku loterijā pēc iespējas ātrāk būtu nepieciešams ieviest lietotni, kurā čeks būtu jānofotografē, nevis kaut kas jāpārraksta. Jā, VID-am būs sarežģītāk apstrādāt datus, bet tie būs precīzāki (kas arī ir loterijas mērķis) un cilvēkiem nebūs jātērē tik daudz laika, pārrakstot čekos redzamo informāciju. Bet arī tas visu neatrisinās, jo tik un tā tiks tērēts laiks lietotnes atvēršanai, čeka fotografēšanai un nosūtīšanai.
Čeku loterijā lielākie ieguvēji izrādīsies lielveikalu apsargi. Pa naktīm viņi apstaigās miskastes, pievāks čekus un reģistrēs tos.
Kad čeku loterija sākās, diez vai kāds iedomājās, ka tiks iesniegti 1’731’070 čeki (kā arī biļetes un kvītis).
“Ja čeks netiek automātiski atpazīts, tas nozīmē, ka kāds no šiem te kritērijiem – vai nu kases aparāta šasijas numurs vai uzņēmuma reģistrācijas numurs – nav sakrituši VID datubāzēs, bet šeit noteikti ir jāpaskatās, vai tur nav kādas no datu ievades kļūdām,” norādīja Pelēkā.
Pelēkā norādīja, ka šie neatpazītie čeki loterijā nepiedalās.
Interesanti, ka VID neatklāj, kāds tieši ir brāķēto čeku skaits un līdz ar to mēs nezinām precīzu varbūtību, ar kādu iespējams tikt pie kāda no laimestiem. Uz labu laimi pieņemšu, ka brāķēti varētu būt 5% čeku, Paliek 1’644’517 čeki, ar kuriem tālāk operēšu aprēķinos.
Pirms tālākās lasīšanas silti iesaku katram lasītājam atbildēt sev pašam uz diviem jautājumiem.
- Cik daudz laika jūs esiet gatavi ziedot, lai tiktu pie galvenā laimesta – 20’000 eiro?
- Kā jūs šo laiku novērtētu naudā?
Manas atbildes – 10 minūtes katru dienu. Man grūti šo laiku novērtēt, bet tā kā tas ir mans brīvais laiks, tad es to nevēlos atdot ļoti lēti. Teiksim, 5 eiro jeb 50 centi par minūti.
Saglabājoties esošajai tendencei, pusgada laikā loterijā piedalīsies aptuveni 9’867’099 čeki. Visticamāk, aktivitāte ar laiku nedaudz kritīsies, bet diez vai vairāk 20-25%.
Ja visas lielās balvas (virs 100 eiro) saskaita kopā, tad (šajā) pusgadā var laimēt 220’000 eiro. Tam vajadzīgs minimums 34 čeki. Ar balvām 100 eiro vērtībā, manuprāt, vispār nav vērts rēķināties. Kāpēc?
Katru mēnesi tiek izlozēti 50 laimesti par 100 eiro. Pusgada laikā tie ir 300 laimesti. Pieskaitīsim arī laimestus virs 100 eiro un tad sanāk (300 + 34 =) 334 laimesti un (30’000 + 220’000 =) 250’000 eiro. Attiecīgi iespēja laimēt vismaz 100 eiro ir 1 pret 29’542. Citiem vārdiem sakot, katram ~30’000-ajam čekam būtu jālaimē (bet bez jelkādas garantijas) loterijā vismaz 100 eiro.
Ja pieņem, ka katra čeka reģistrācijai man nepieciešamas 45 sekundes, tad vienam laimestam es patērēšu vidēji 22’157 minūtes jeb 369 stundas, jeb 46 pilnas 8-stundu darbdienas.
Tālāk, ja pēc šīm 46 darbdienām es patiešām būšu kaut ko laimējis, tad ar 89,82% varbūtību tie būs 100 eiro. Labāk nekā nekas, bet strādāt 46 pilnas darbdienas, lai (varbūt) nopelnītu 100 eiro? Tas ir nopietni?
Atgriezīšos pie lielajām balvām. Aptuveni var pieņemt, ka katrs (9’867’099 / 34 =) 290’209. čeks laimēs lielo laimestu. Lai es sakrātu šos 290’209 čekus, man būs vajadzīgas 217’657 minūtes jeb 3628 stundas, jeb 453 8-stundu darbdienas, jeb 1,81 darba gads.
Un tad, ja būšu veiksmīgs,
- ar 14,71% iespēju laimēšu 2000 eiro,
- ar 52,94% iespēju laimēšu 5000 eiro,
- ar 29,41% iespēju laimēšu 10’000 eiro,
- ar 2,94% iespēju laimēšu 20’000 eiro.
Vidēji tas būtu 6470,59 eiro par 1,81 darba gadu. Viena minūte darba man būtu devusi aptuveni trīs centus. Viena stunda – 1,78 eiro, viena darbdiena – 14,27 eiro, viens mēnesis darba – 297,28 eiro.
Vai tas ir daudz? Kādam varbūt jā, bet man nē. Es gribētu savam darbam redzēt lielāku ienesīgumu.
Atgriezīšos pie augstāk uzdotajiem jautājumiem.
Ja es vienu minūti sava laika vērtēju ar 0,50 eiro, tad sanāk, ka viena vidējā 6470,59 eiro laimesta nopelnīšanai man jāiegulda laiks (0,50 * 217’657 =) 108’828,50 eiro vērtībā.
Pilnīgi garām.
Ņemot vērā augstāk veiktos aprēķinus, man personīgi par čeku loteriju būtu vērts sākt domāt vienīgi, ja loterijā piedalītos ~17 reižu mazāks čeku skaits, kas būtu mazāk par 100’000 čeku mēnesī. Tuvākajos gados tas neizskatās reāli.
Visu rakstu nelasīju, tikai pārskrēju ar acīm. Piekrītu, ka jēga piedalīties nav kaut vai tāpēc, ka laika patēriņš ievadot to visu ir nenormāls. Varēja jau nu papētīt, kā izskatās čeki, piemēram, Krievijā (katram čekam ir qrkods, kuru noskanējot ir visa vajadzīgā info). Mūsējie kā vienmēr līdz galam neko izdarīt negrib vai neprot. Otra lieta, kāpēc nepiedalos – nav pārliecības it nekādas par to, ka viss notiek godīgi. Un trešais – pat ja viss notiek godīgi varbūtība laimēt ir kosmiski neliela.
Esmu pārliecināts ka aktivitāte stipri kritīsies, vairāk par tiem 25%… bet piekrītu ka sistēma nav visai ērta, ja nepieciešams ievadīt 10 čekus, tad tas prasa stipri daudz laika un arī turēt mājās čekus vienu gadu liekas nepraktiski.
Bet ideja kā tāda liekas tīri Ok!
Kad biju Taivānā (tur arī norisinās čeku loterija), tad nereti gadījās redzēt kā bezpajumtnieki diedalē čekus pie veikala durvīm 😀
Grūti noticēt, bet izrādās, ka nozīmīga aktivitātes krituma pagājušajā gadā vispār nav bijis. Dalībnieku skaitu, manuprāt, nav vērts pat skatīties, jo izlozē čekus, nevis dalībniekus.
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/ar-ceku-loterijas-palidzibu-vid-budzeta-ienemumus-izdevies-palielinat-par-teju-400-000-eiro.a348646/
It kā jau viss pareizi izrēķināts, bet… Vai tiešām tu katru dzīves minūti izmanto lietderīgi un ienesīgi? Un cik čekus tu varētu reģistrēt pa to laiku, kamēr rakstīji šo rakstu? Un es, kamēr lasīju šo rakstu un drukāju komentāru? Un vispār – arī pašlaik es varētu nevis drukāt, bet strādāt un pelnīt naudu. Sanāk, ka stacija.org man rada reālus zaudējumus 😀
Jā, apmēram tā arī ir. Gluži vienkārši stacija.org man patīk rakstīt, bet reģistrēt čekus nē. Man tiešām gribas darīt dzīvē to, ko man gribas darīt.
Nav jau ar īsti saprotams kāds konkrēti čeka numurs jāievada.Piemēram uz čeka ir norādīts:Čeks 376/534 ,turpat blakus jau cits numurs #00243567, bet apakšā Dokum.nr.0254,un ej nu sazini kurš īstais.Ievadīsi nepareizo,tevi nobortos.
Turpat blakus ir bildītes ar populārākajiem čeku paraugiem. Vismaz bija, kad pats vēl tos čekus vadīju.
Jā, šis noteikti ir mulsinoši.