Skip to content

Slava

Es diez ko negribētu būt slavens. Tas liekas ļoti neērti un personīgo brīvību ierobežojoši.

Savulaik draugs stāstīja, ka esot ar kursa biedriem organizējuši tikšanos, bet tā laika premjerministrs neesot varējis ierasties. Drošības apsvērumu dēļ viņam savas aktivitātes bijis jāieplāno ļoti savlaicīgi.

Vai arī – tu paņem no nomas automašīnu, kurai, kā izrādās, OCTA nav bijusi derīga. Tu, protams, esi uzticējis nomai un neesi OCTA termiņu pārbaudījis. Tad tevi notver policija, uzliek sodu un rada noziedznieka slavu masu medijos.

Sevišķi slavens cilvēks nevar pat pa ielu mierīgi pastaigāt vai pavizināties ar trolejbusu. Savukārt mazpazīstams indivīds var pat mazliet pārkāpt likumu un nevienu tas īpaši neinteresēs. Iedomājieties ažiotāžu masu medijos, ja Einars Repše tiktu izsēdināts no tramvaja par braukšanu bez biļetes. Bet kuru interesēs, ja tā gadīsies man?

 

Daudz labprātāk es būtu ietekmīgs, relatīvi nezināms tips. Kā, piemēram, šis te:

Noteikti neesmu vienīgais ar tādiem uzskatiem. Bet kā iespējams nodrošināt varu, pašam paliekot aizkadrā?

Ir jāatrod publiskā seja. Izpildītājs, persona, par kuru domās, ka viņš ir īstais lietu noteicējs. Gribētāju kļūt par svarīgu un ietekmīgu personu vienmēr ir daudz. Slava daudziem cilvēkiem ir ļoti nopietns vilinājums. Tikai kā panākt, lai izpildītājs būtu paklausīgs un pēc augstā amata ieņemšanas nesāktu dumpi?

Ir jābūt iespējai izpildītāju nomest no varas un krietni pabojāt viņa personīgo dzīvi. Ar to es nedomāju spīdzināšanu vai nogalināšanu, jo tas šķiet pārāk primitīvi. Bet var arī tā.

Var apsolīt izpildītājam katru mēnesi nodot koferītī (vai ieskaitīt pietuvinātas nevalstiskas organizācijas kontā) prāvu naudas kušķīti. Tikai katram gadījumam izpildītājam pirms tam jāpaņem pamatīgs kredīts bankā, kas kalpos par tādu kā saistību apdrošināšanu. Kamēr viss ir kārtībā, norādījumi tiek pildīti, nauda katru mēnesi ir koferītī un izpildītājam nekas nedraud. Bet kolīdz izpildītājs sāk neklausīt, naudas plūsma apstājas un pie lietas ķeras banka un tiesu izpildītāji. Izķepuroties vispār var, bet dzīve faktiski būs jāsāk no sākuma.

Vēl skarbāks variants ir klusēt par kādu izpildītāja smagu noziegumu. Viņš pat var nebūt to veicis, daudzos gadījumos cilvēks būs spiests amatu atstāt pat tikai, ja pastāvēs nopietnas aizdomas par veiktiem noziegumiem.

Var arī pielietot kombināciju – nauda koferītī plus solījums klusēt par “materiāliem aploksnē”. Turklāt, ja šādi var “pieturēt” vairākas atbildīgas amatpersonas, tad rokas kļūst pavisam brīvas.

 

Dažas (ne-)saistītas ziņas:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *