Silaines muiža bija viena no daudzajām grāmatām, kas mammas pārvākšanās rezultātā nonāca pie manis. Paņēmu to rokās, ļoti skeptiski aplūkoju izdošanas gadu 1958 un sāku šķirstīt. Komunistus nekur nemanīju, fašistus arī nē. Tad jau it kā nav iemesla neņemt šo savulaik septiņus rubļus un piecdesmit piecas kapeikas maksājušo grāmatu.
Silaines muiža ir par laukos, muižā un pie tās dzīvojošajiem cilvēkiem. Darbs rakstīts no zemnieka pozīcijas. Labi jūtams, ka vācu mācītāji un zemes īpašnieki neko mīļi zemniekiem nav. Visvairāk tiek nosodīta zemošanās baronu priekšā.
Darbā ir diezgan daudz varoņu. Tie ir vienkārši, nav pretrunīgi un romāna gaitā praktiski nemainās. Izskatīgajam Indriķim tikušas, šķiet, visas iespējamās pozitīvās īpašības. Anna ir apsēsta mīlētāja. Latviešu bajārs Rullis ir pārgalvīgs uzdzīvotājs. Vilmeris bezgala taupīgs strādnieks. Plušķis vecs, saticīgs vīrs, kurš no dzīves vairs neko negaida. Un citi.
Grāmatai nav tāda galvenā jautājuma vai intrigas, kas izvītos cauri no sākuma līdz beigām. Kam tur mīlas mokas, kam pirmais darbs kā strādniekam, kurš vienkārši grib dot otram pa gurķi dumjas izrunāšanās dēļ. Un darbs, daudz, daudz darba. Raujas vīri cītīgi, bet darba augļi pieder vecajam firstam Livenam. Bet vīri par to nepārdzīvo, viņiem, veselību nežēlojot, galvenais ir parādīt otram, kurš prasmīgāks un spēcīgāks. Grāmatas otrajā pusē ir vairāki intriģējoši jautājumi. Vai bagātajam Sapalam izdosies, nekrietni izmantojot Vilmeru, tikt pie kārtējās saimniecības? Vai Anna patiešām paliks jokainā prātā un Ruļļa neētiskais izprecināšanas plāns izdosies? Kas notiks ar kungu neieredzēto Indriķi un viņa iecerēto?
Izlasīju šo paprāvo darbu faktiski vienā dienā. Bija pagrūti atrauties, mazliet līdzīgi seriālam, kurā esi paguvis ieskatīties. Neteiktu, ka darbs izcils, bet lasīt var. Jā, ir jūtamas autora politiskās simpātijas kreisā virzienā, bet ar tām darbs nav nebaudāmi pārsālīts.
Autors Roberts Sēlis nodzīvojis ilgu mūžu. Piedalījies 1905. gada revolūcijā un ticis apcietināts. Strādājis gan par literātu, gan galdnieku, gan skolotāju. 1943. gadā autoru vācu okupācijas laikā apcietinājuši un tapusi “Silaines muiža”. Pirmo reizi darbs izdots 1948. gadā.
Grāmata pieejama elektroniski. Viens otrs to arī pārdod par piecdesmit centiem.
Subjektīvais baudījums 7/10.
Pingback: Latvijas blogāres apskats #183 (28.01.-03.02.). | BALTAIS RUNCIS