Līdz manai apziņai čivināšana nonāca kādus n mēnešus atpakaļ, kad lasīju, ka tas būšot viens no 2009. gada populārākajiem jaunumiem internetā. Paskatījos, paraustīju plecus un aizmirsu. Bet tagad tas tiešām izskatās pēc masveida aizraušanās.
Pamatā twitter utml. čivinātājplatformas ir paredzētas cilvēku komunikācijai. Ja es tā pamēģinu atcerēties, kad agrāk no populārākajiem produktiem vai tehnoloģijām tika lietoti komunikācijai, pirmkārt, nāk prātā e-pasts. Ar laiku šī tehnoloģija tika attīstīta par ļoti spēcīgu rīku, jo ir iespējams apmainīties ar attēliem, video, tekstu un teju vai nekavējoties uzzināt, ka esi saņēmis jaunu e-pastu. Čatošanai e-pasts varbūt nav ērtākais risinājums, bet vispār jau sazināties ir iespējams arī ātri.
Kopš aizvēsturiskiem laikiem internetā ir bijis arī IRC. Tā teikt, parastais čats. Nenormāli jaudīga tehnoloģija, kas mūsdienās ir pilnīgi nepelnīti aizmirsta. Jo bija un ir iespējams dažādi organizēt savu komunikāciju, sadalot to pa kanāliem un sūtīt failus. Gandrīz vai – ko vēl vairāk var vēlēties?
Nezinu, kā citiem, bet manu paziņu lokā IRCu pamazām izspieda funkcionāli daudz apgraizītākie Skype un GTalk. Var jau teikt, ka tur ir iepēja otram piezvanīt un runāt par brīvu, bet nemaz tik daudzi no maniem paziņām šo lietu neizmanto. Pārsvarā tie tiek lietoti čatošanai. Reizēm arī failu sūtīšanai. Faktiski tāpat kā daudz jaudīgākais IRC. Vienīgi skapis un gtalk lietotājam ir vienkāršāki. Arī vīrusus tur apgraizīto iespēju dēļ ir grūtāk iemānīt. Bet ne neiespējami, vismaz skype gadījumā.
Draugu fenomens praktiski izspieda privāto komunikāciju, lietojot e-pastu, mēslainē. Sākumā es par to biju visai sašutis, jo draugi lai arī it kā ir vienkāršāk lietojami par e-pastu, tehnoloģiski tajā laikā bija tuvu nullei. Un tā bija vēl ilgus gadus. Turklāt viena lieta nekad netiks atrisināta. Piemēram, draugos nav iespējams uzreiz uzzināt, ka tev kāds ir atrakstījis kādu ziņu. Lieta, kas ir e-pasta pamatā. Tehnoloģiski to būtu iespējams izdarīt, bet diez vai tas jelkad tiks paveikts. Jo tad jau neviens vairs traukos nelogosies un neievērtēs viņu reklāmu pārbagātību. Vajag taču, lai lietotājs ielogojas un gaida savu vēstulīti – atkal un atkal, un atkal, pa to laiku aplūkojot jaunu reklāmiņu. Vistīrākā laika zagšana. Laika gaitā draugi ir attīstījušies par tehnoloģiski daudz spēcīgāku e-pasta un ne tikai e-pasta konkurentu, bet es savai komunikācijai to vienalga negribētu izvēlēties. Kaut vai dēļ ierobežotā vētuļu izmēra, nespējas (automātiski) pārsūtīt vēstules uz jebkurieni, kas nav draugiem.lv pārvaldībā. Lāgā neticu, ka šīs lietas jelkad tiks realizētas.
Ko aizvieto čivinātājplatformas? Pareizi, blogus. Priekšrocības – var daudz ātrāk un vienkāršāk veikt ierakstus un sekot citu cilvēku ierakstiem. Reāli tas viss ir pilnīgi mierīgi iespējams tehnoloģiski daudz attīstītākajās blogu platformās, lietojot RSS, bet tas jau jūzerim vulgaris ir pārāk sarežģīti. Tā vietā labāk izvēlēties kārtējo monopolpakalpojumu sniedzēju un patērēt bezgala daudz laika, lasot un rakstot lielākoties absolūti nesvarīgas spama plūsmas. Redz, jo ātrāk cilvēks var kaut ko ierakstīt un publicēt internetā, jo mazāk viņš piedomā pie tā, ko saka. Tāpēc bieži tāda smadzeņu caureja vien sanāk. Ne jau vienmēr, protams, bet…
Visas šīs čivināšanas un ar to saistītais patērē vājprātīgi daudz laika. Kvalitāte niecīga. Jēga – bieži vien tuvu nekādai. Tāpēc es vismaz pagaidām nevienam sekot netaisos un arī pats čivināt negrasos. Tad jau labāk savu laiku ziedoju kam citam, piemēram, Caurumam.
Vispār jau http://www.draugiem.lv/applications/ sadaļā ir neliela programma Draugiem.lv Mini, kuru uzinstalējot, vari saņemt visādu informāciju pēc sirds patikas. Arī par tikko atnākušām vēstulēm.
Paldies. Vispār biju domājis POP3 un SMTP atbalstu, bet iedomājos, ka ne visi zinās, kas tas tāds ir.
Žēl, ka tur jāreģistrē telefons, lai ietestētu. Kaut kā negribas uzticēt trauku datu bāzei savu mobilā numuru.
par twitter piekrītu. paliek populārs, bet mani pagaidām arī nesaista.
IRC tiešām nepelnīti izspiests prom. manuprāt, par sarežģītu parastajiem mirstīgajiem. Skype un GTalk sejiņas, mazāks čakars čatojot utml. arī zvanu, konferences iespējas regulāri izmantoju!
kas attiecas uz draugiem, nenormāla komercializācija, kas atgrūž daļu lietotāju. manuprāt, viens no plusiem-albumiņi 😀
raxts labs! 😉
Paldies 😉