Skip to content

Literatūras apskats #3

* Ērihs Kestners – Trīs vīri kūrortā

Sižets īsumā – miljonārs un jauns, nabadzīgs cilvēks aizbrauc uz viesnīcu, kurā pārpratuma pēc abus sajauc vietām. Mans kopsavilkums – viegla literatūra bez īpašiem pārsteigumiem. Var lasīt. Man patika, ka viss tiek atainots ļoti pozitīvi. Situācijās, kurās mūsdienās tiktu celti skandāli ar masu mediju starpniecību, šeit cilvēki pasmejas, varbūt uzrīko kādu traci, bet sevišķi neņem pie sirds un dzīvo tālāk.

* Kenets Greiems – Vējš Vītolos

Šeit galvenajās lomās darbojas Kurmis, Āpsis, Krupis un Žurks. Kā noprotu, grāmata pasaulē ir ļoti populāra un to lasa gan bērni, gan pieaugušie. No sākuma es ātrā tempā devu uz priekšu un mani nekas īpaši neuzrunāja. Kolīdz sāku lasīt lēnāk, cenšoties iedziļināties teikumos, kuram es citādi tikai pārskrietu ar acīm, man grāmata ļoti iepatikās. Tur ir gan sentiments, gan melanholija, gan jautrība un kārtīgs action! Es apbrīnoju, kā autoram to visu ir izdevies salikt kopā tik skaisti un viendabīgi.

* Oskars Lutss – Pavasaris

Grāmata ir par kādu igauņu puiša skolas gaitām viena skolas gada garumā. Ir tur sava lielā simpātija, nejauki skolotāji, delverīgi klases biedri, greizsirdības mokas utt. Dažviet stāsts kļūst diezgan naivs, bet man patika. Igaunijā šis daiļdarbs esot ļoti populārs.

* Oskars Lutss – Vasara

Šis daiļdarbs ir Pavasara turpinājums. Par tiem pašiem jauniešiem tālākajās dzīves gaitās. Diez ko nepatika. Tāda sajūta, ka autoram briesmīgi gribējies atkratīties no paralēlēm, kādas vilktas starp viņa personību un Pavasara galveno, melanholisko varoni. Uz skatuves aktīvi rosās bijušais klases galvenais delveris, bet bijušais galvenais varonis nobīdīts fonā. Tad jau, manuprāt, cits autors Pavasari būtu spējis turpināt veiksmīgāk. Turklāt grāmata nemaz tik aizraujoša nav. Nezinu, ko igauņi domā par šo sacerējumu, bet brīnītos, ja uzzinātu, ka tas viņiem iet pie sirds.

Dīns Radins – Sasaistītie prāti

Grāmatā tiek aprakstīti eksperimenti, kas nodarbojas ar paredzēšanas un telepātijas izpēti. Sniegta to analīze un vilktas paralēles ar kvantu fiziku. Vietām grāmata ir grūti uztverama. Ja haosa teorija, kvantu fizikas vēsture utml. jautājumi ir pavisam sveši, grāmatu saprast varētu būt sevišķi grūti. Pāris galvenās atziņas, kuru pamatojumu var lasīt grāmatā:

Par spīti dažādiem, kvalitatīviem pētījumiem, vairums zinātnieku nevēlas atzīt, ka parapsiholoģijas fenomeni eksistē. Jo tas būtu pretrunā ar šī brīža pieņēmumiem fizikā.

Cilvēks gan ar savu gribu, gan neapzināti spēj ietekmēt nejaušu skaitļu ģeneratorus (RND). Iespēja, ka RND noslieksies vēlamajā virzienā, nav liela, kādi 52-54%, bet tomēr. Turklāt, ja cilvēks apzināti mēģina ietekmēt RND, nav būtiski, vai RND vērtības ģenerējis pagātnē, tagadnē vai nākotnē.

Gundars Ignats – Bez jakas

Grāmata ir dažādu stāstu apkopojums. Ļoti interesanti, manuprāt. Ir stāsts par frizētavām, grūti saprotamajām meitenēm, oliņķeramo, klases vakaru un citām ikdienas dzīves parādībām. Ieskatam, kā autors raksta, var palasīt, piemēram, šo.

Nils Sakss – Nopietnie nolūki

Arī šī grāmata ir stāstu apkopojums. Lielākā daļa no tiem, varbūt pat visi ir zināmā mērā futūristiski. Man nepatika. Ne jau tāpēc, ka gandrīz katrā no stāstiem tiek iepīts sekss un / vai vardarbība. Vienkārši nepameta sajūta, ka autors par sevis aprakstītajiem tēliem ņirgājas. Manuprāt, apdi__ana nav sevišķi liela māksla. Vēl speciāli priekš tā izgudrot stāstu varoņus un rakstīt grāmatu..? Nesaprotu.

Ar zvaigznītēm atzīmētos daiļdarbus var lejuplādēt iekš gramataselektroniski.wordpress.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *