Kādā vasaras atvaļinājuma dienā ieplānojām aiziet uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Nebijām tur bijuši padsmit gadus.
Pats pirmais, ko paskatījāmies, bija Ausekļa Baušķenieka darbu izstāde. Es pats tur droši vien būtu kavējies ļoti ilgi, bet nebiju viens. Kaut gan, ja būtu zinājis, kas tālāk muzejā redzams, būtu vien kavējies. Ar lielāko daļu gleznu man ir tā – paskatīties varu, bet estētisku baudījumu nejūtu. Te bija citādāk. Baušķenieka gleznas ir ar intelektuālu saturu. Tajās ir daudz ko pētīt. Nav nekāds Purvītis, kura darbi atšķirībā no Baušķenieka bija izstādīti krietni ilgāk. Starp citu, manu otrklasnieci nesen veda ekskursijā Purvīti skatīties. Joprojām neliekas, ka tā bija ļoti laba ideja.
Vasaras beigās gājām ar meiteni uz bibliotēku atdot grāmatas. Stingri apņēmos nevienu vairs neņemt. Tomēr kādu brīdi aizkavējāmies, meitene gribēja kaut ko pašķirstīt. Es, aiz nav ko darīt, piegāju mākslas plauktiem un ieraudzīju tur milzīgu un smagu Baušķenieka grāmatu. Paņēmu rokās, pašķirstīju un apņemšanās aši izčākstēja.
Bija man ko pa vakariem paskatīties. Un nav jau tā, ka tikai bildītes vien, arī par pašu mākslinieku diezgan daudz bija rakstīts. Kas īpatnēji, cilvēks vairumu savu gleznu radījis, esot pensionārs. Pirmā personālizstāde bijusi 65 gadu vecumā.
Ielikšu dažus attēlus ieskatam. Grāmatu atdevu ar kavēšanos, labi, ka nelika soda naudu maksāt.
Pingback: Latvijas blogāres apskats #226 (25.11.-01.12.) | BALTAIS RUNCIS