Skip to content

Paša Matsinovs – Gogoļa disko

Jau krietnu laiciņu manā lasāmo grāmatu sarakstā atradās Gogoļa disko. Atsauksmes par to daudz biju lasījis. Esot samiksēta nākotne un pagātne, un vispār viss esot ļoti neparasti un dīvaini. Man pa laikam patīk palasīt neparastas gramatas, tāpēc gribēju pabaudīt arī šo.

Jāatzīst, ka līdz šim lasītajām atsauksmēm par laika sajaukumu bijusi taisnība tik lielā mērā, ka nekā daudz nav pat ko piebilst. Tiem, kas citas atsauksmes nav lasījuši vai neatceras, pastāstīšu, ka notikumi norisinās Vīlandē, Igaunijā, ko, sakaujot NATO, atkal okupējusi Krievija, tikai šoreiz cariskā. Igauņi pārsvarā izsūtīti, bet pa kādam vēl Igaunijā tomēr palicis. Nelielā Vīlandes pilsēta tikusi pie metro un tramvaja, kas kā kara trofeja atņemts Polijai.

Ja šo diezgan interesanto vidi pastumj otrā plānā, paliek vairāki kolorīti personāži no sabiedrības trūcīgākajiem slāņiem. Distrofisks dziedātājs, kabatzaglis, antikvariāta īpašnieks / atslēdzinieks un citi. Ko viņi dara? Neko īpašu, pa laikam satiekas antikvariātā un aprunājas cits ar citu.

Bet tad piepeši kabatzaglis Konstantīns Opiatovičs tramvajā satiek it kā no kapa augšāmcēlušos Nikolaju Gogoli. Viņš tiek ņemts līdzi, iespundēts mazmājiņā un apsargāts līdz kopīgi tiks izdomāts, ko ar viņu darīt. Sargiem rādās spēcīgi murgi un lasītājam nav nemaz tik viegli saprast, kur sākas sapņi un kur beidzas īstenība.

Noslēdzošo grāmatas trešdaļu nepārstāstīšu, bet kaut kas tādā pašā garā.

Nevar noliegt, ka stāsts un tā varoņi nav parasti. Un, jā, protams, autora iztēlotā nākotnes pasaule nav nekas tāds, par ko parasti mēdz skaļi runāt vai aprakstīt daiļdarbos. Sliecos domāt, ka tieši autora Igaunijas nākotnes redzējums ir tas, kas grāmatu padarījis tik slavenu. Citādi man pagrūti saskatīt iemeslu šī darba tulkošanai latviešu, ungāru, dāņu un citās valodās. Ja nu vēl vienīgi lasītājam forma un izteiksme ir tik svarīgi, ka paknaps sižets nav no svara. Vai arī paši igauņi pielikuši pamatīgas pūles autora darba popularizēšanai, jo kaut kā jau pasaule par igauņu literatūru jāieinteresē?

Subjektīvais baudījums 6/10.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *