Skip to content

Par OCTA izmaiņām

Vēsts par pēdējām OCTA izmaiņām aizgājusi tautās ar virsrakstu(Avots Finanšu ministrija)

Protams, ierastajās Latvijas masu mediju tradīcijās virsraksts maldinošs, jo no tā izriet, ka par katru sētas lūzni jāmaksā OCTA. Tā nav.

Turpmāk OCTA attiecībā uz transportlīdzekļiem veicama ne tikai tad, ja transportlīdzekli izmanto ceļu satiksmē, bet arī jebkurā vietā, kur iespējama transportlīdzekļa braukšana.

Tātad likuma grozījumi attiecas nevis uz sētas lūžņiem, bet transportlīdzekļiem, kuri spēj kustēties un to arī dara. Vienkārši nav vairs svarīgi, vai transportlīdzeklis braukā pa šoseju, tīrumu vai kaimiņa dobēm. Stāvēt un rūsēt transportlīdzeklis bez OCTA var cik labpatīk, neviens par to sodīt nevar.

Pamatojums šīm izmaiņām ir Eiropas Savienības tiesas spriedums.

Īsi sakot, kāds slovēņu traktorists, braucot šķūnī, aizķēris kāpnes un uz tām esošais Damijan Vnuk nogāzies. Vnuks sadomāja, ka vajag piedzīt nemateriālā kaitējuma atlīdzību par 15944,10 eiro no traktora OCTA apdrošinātāja. Apdrošinātājs viņu pasūtījis tālāk, tāpēc Vnuks vērsies tiesā. Pirmā instance viņu pasūtījusi, otrā tāpat. Vnuks nav bijis slinks un devies uz Eiropas Savienības tiesu. Tā viņa prasību apmierinājusi.

Tad, lūk, pateicoties slovēņu Vnukam un viņa iegribām pēc nemateriāla kaitējuma atlīdzības, plānots, ka tiksim pie jaunas normas likumā par OCTA. Plānots, ka tiksim – tas nozīmē, ka Ministru kabinets izmaiņas ir atbalstījis. Ministru kabinetam nav tiesību grozīt likumus, to dara Saeima. Tātad pēc kāda laiciņa Saeima balsos par izmaiņām likumprojektā. Ja nobalsos PAR, tad vēl pēc laiciņa izmaiņas (visticamāk) izsludinās Valsts prezidents.

Vai likumprojektu ir iespējams apstādināt? Tas atkarīgs no juridiskajām saistībām, no kurām izriet pienākums (?) izlīdzināt likumdošanu visā Eiropas Savienībā. Kas draud, ja Latvijas valsts to nedara?

 

Vai tas nozīmē, ka tagad visiem sētas kustošajiem lūžņiem vajadzēs obligāti pirkt OCTA? Jā, bet paskatīsimies arī no otras puses.

Kurš kontrolē, vai transportlīdzekļiem ir iegādāta OCTA? Ceļu policija. Vai ir liela iespēja, ka Ceļu policija brauks garām pagalmam tieši tajā brīdī, kad tiks braukts ar sētas lūzni? Ja jā, tad vai Ceļu policija būs ļoti ieinteresēta pārbaudīt sētas lūžņa OCTA-s esamību? Man jau šķiet, ka nē, jo darbu viņiem tāpat pietiek. Bet kas zina. Galvenais nenotriekt vietējos vnukus.

 

P.S. Izskatās, ka Finanšu ministrijā sapratuši ievārītās ziepes (ar maldinošo virsrakstu), tāpēc tagad cenšas sastrēbt ko var. Skaidrojums akurāts, tikai tauta jau satracināta. http://www.fm.gov.lv/lv/aktualitates/jaunumi/55879-ja-automasina-netiek-lietota-piemeram-stav-garaza-vai-nav-lietosanas-kartiba-octa-tai-nav-nepieciesama

9 thoughts on “Par OCTA izmaiņām”

 1. Ja kādā ražošanas vai tirdzniecības bāzes teritorijā, piemēram, autokārs, kurš cilā un pārvadā paletes ar kravu, atpakaļbraucot ieskries šajā teritorijā iebraukuša klienta automašīnā, tad zaudējumus segs OCTA. Nevajadzēs zaudējumus censties piedzīt tiesas ceļā. Lielajiem uzņēmumiem, kuriem ir tādas ražošanas vai tirdzniecības bāzes teritorijas, pa kurām var braukāt klientu automašīnas, nāksies pirkt apdrošināšanu. Zemnieki, kuru traktori nebrauc pa koplietošanas ceļiem, var par šo tēmu nedomāt. No mušas uzpūsts zilonis.

  1. Par bāzes teritorijām – jā, protams. Bet zemnieka tīrums principā jau tāda pati teritorija vien ir. Likumdošanas grozījumi attiecas arī uz viņiem. Ja ir pamats domāt, ka neattiecas vis, tad gribētu redzēt pamatojumu no likumdevēja puses.

   1. Reti uz kuru tīrumu var aizbraukt, neizbraucot uz koplietošanas ceļu, līdz ar ko zemnieku traktoriem vajag OCTA arī bez šīm likuma izmaiņām.

    1. Jā, tādā gadījumā – bez šaubām. Es biju domājis gadījumus, kad apstrādājamā zeme ir pie mājas, uz kuru var tikt bez koplietošanas ceļa lietošanas. Vai Ceļu policija tvarstīs tādus opīšus uz traktoriem? Es saprotu, ka tagad viņiem būs tiesības to darīt.

     1. Ja nav tiesneša lēmums par kratīšanu kriminālprocesā, tad policisti var ieiet privātā teritorijā tikai likuma Par policiju 12.panta kārtībā.
      Tur ir norādīts:

      Policijai ir tiesības
      14.1) novērot publiskas vietas un tajās esošas personas, tai skaitā izmantojot tehniskos līdzekļus, lai savlaicīgi novērstu un atklātu iespējamo sabiedriskās kārtības apdraudējumu, noziedzīgu nodarījumu, atrastu meklēšanā izsludinātas personas vai transportlīdzekļus;

      14.3) ar attiecīgā valdītāja atļauju apskatīt publiski nepieejamas vietas un tajās esošos priekšmetus;

      16) jebkurā diennakts laikā iekļūt dzīvoklī bez tajā dzīvojošo atļaujas (ja nepieciešams, lietojot fizisku spēku) gadījumos, kad persona aizturama nozieguma vietā vai apdraudēta citu personu dzīvība;

      jebkurā diennakts laikā iekļūt nedzīvojamās telpās un zemes gabalu teritorijā (ja nepieciešams, lietojot fizisku spēku) gadījumos, kad persona aizturama nozieguma vietā, apdraudēta citu personu dzīvība, ir pamatotas aizdomas, ka tajā atrodas persona, kura tiek turēta aizdomās, apsūdzēta vai notiesāta par smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu un izvairās no izmeklēšanas, tiesas vai soda izciešanas, vai bezvēsts prombūtnē esoša nepilngadīga persona, kā arī stihisko nelaimju un citu ārkārtēju notikumu gadījumos, kad apdraudēta personu un sabiedrības drošība.

      Tāpat vien policija pa privātu teritoriju nebraukās.

      1. Paldies. Tad, ja pareizi saprotu, sanāk, ka Ceļu policija OCTA (ne)esamību privātās teritorijās praktiski kontrolēt nemaz nevarēs. Bāzes teritorija vai tīrums ir privātīpašums. Vienīgi no lauka malas vai caur žogu var palūrēt uz traktoristu.

       Tad jau arī autokāru īpašnieki var šos grozījumus ignorēt? Ja vien kas negadās, protams.

  2. Nokontrolēt ir ļoti vienkārśi, visi transportlidzekli kuri ir registreti tiek aplikti ar octa apdrosinasanu. Ja aiztur transportlidzekli bez registracijas un octas atsavina un aizdzen uz maksas stavlaukumu, saimniekam tiek uzlikts naudas sods! Transportlidzekli iznemt no autostavietas var tikai tani gadijuma ,ja sods ir apmaksats un transports tiek registrets.Ja netiek registrets bet sods ir apmaksats, transportlidzekli var evakuet uz dzimto pusi ar evakuatoru.Tas nozime ka maciņ veries vaļā!

  3. Pingback: Greizo priekšstatu gūstā jeb nauda neaug kokos – Iveta Buiķe

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  %d