Skip to content

Par pirātismu

  • IT

Šodien izlasīju, ka Latvijā nelegālās programmatūras izmantošana esot 56% līmenī. Tālāk sarakstītais mani vedināja uz pārdomām.

Kādā veidā ticis veikts pētījums? Vai tikuši aptaujāti uzņēmumi, to vadītāji vai parasti mirstīgie? Mani personīgi neviens nav aptaujājis un, gadījumā, ja es lietotu nelegālu programmatūru, es arī šaubos, vai atbildētu godīgi.

Tālāk tiek apgalvots, ka pirātisma radītie zaudējumi Latvijas IT industrijai pērn sasnieguši 15 miljonus latu. Kādi zaudējumi? Kam tie ir nodarīti? Ja IT industrijai, tad pieņemu, ka Latvijas valsts zaudējusi tikai daļu no šīs summas nodokļu dēļ. Un kas ir IT industrija? Vai tikai tie nav Microsoft, Tilde un citi lielie uzņēmumi? Un, ja tā, tad mani nemaz neuztrauc, ka Bila Geitsa miljardi netiek papildināti par dažiem miljoniem. Viņš tāpat nekad mūžā tos miljardus neiztērēs. Nu, priekš kam viņam vēl? Tāpat arī Tilde. Ja viņi darbotos ar zaudējumiem, tad taču viņi jau sen būtu bankrotējuši.

Vēl manāma atsauksme uz mistisku pētījumu:

IDC pētījums, kas tika publiskots 2008.gada janvārī, parāda, ka, samazinoties programmatūras pirātismam kaut vai par 10%, tiktu radītas 2000 jaunas darba vietas, ekonomiskajai izaugsmei papildus nāktu klāt 44 miljoni latu, ik gadus nodokļos papildus tiktu samaksāti 5,5 miljoni latu.

Es par to kaut kā šaubos. Ja visi tiktu piespiesti pirkt programmatūru par tām summām, kādas vēlas saņemt tās ražotāji, patērētājiem naudas kļūtu mazāk, nebūtu iespējams uzturēt tik daudz darba vietu, nauda netiktu realizēta citur un valsts tāpat būtisku summu zaudētu nodokļos.

Lai samazinātu datorprogrammu pirātisma līmeni, BSA aicina veicināt sabiedrības izpratnes līmeni par intelektuālā īpašuma vērtību un riskiem, kādi rodas, izmantojot nelegālo programmatūru.

Atļaušos apgalvot, ka es šos riskus izprotu visai labi. Un tie ir niecīgi, ja cilvēks saprot, ko un kā dara, praktiski nekādi. BSA vēlas baidīt cilvēkus un iestāstīt viņiem, ka nelegālā programmatūra ir pilna ar vīrusiem. Realitātē daudz lielākas iespējas ir noķert kādu vīrusu, pareizi neuzliekot (vai nejauši atslēdzot) MS Windows ugunsmūri vai, neuzmanīgi lietojot MS Outlook. Izskatās, ka BSA vēlas izplatīt dezinformāciju par valsts naudu.

Savukārt valdībai jāvelta nozīmīgi resursi problēmas risināšanai, ieskaitot spēcīgu tiesību aizsardzības nodaļu, starptautisko sadarbību, kā arī nepārtrauktu policijas darbinieku, prokuroru un tiesnešu izglītošanu. Tāpat valsts sektoram jārāda piemērs privātajam sektoram, izmantojot tikai legālu programmatūru un ieviešot programmatūras resursu vadības procesus.

Tas nozīmē, ka mums visiem vajadzētu papildus maksāt par to, lai valsts rūpētos par lielo IT uzņēmumu kabatām. Valstij no tā nekāda labuma nebūs. Arī patērētājiem no tā būtiska labuma nebūs. Tāpēc aicinu visus šo BSA sacerējumu un viņu pūliņus neņemt vērā, cik vien tas iespējams.

Pirātisms bija, ir un būs robežās no 0-100 procentiem neieskaitot. To uzvarēt vienkārši nav iespējams. Daudz saprātīgāk būtu likvidēt autortiesību mudžekli un pāriet uz brīvprātīgu ziedojumu sistēmu programmatūras autoriem. Tiesa, nodokļus par programmatūru gan diez vai izdotos iekasēt, bet diez vai tas būtu tik sāpīgi. Galu galā nauda paliktu lietotāju, to skaitā valsts kabatās.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *