Skip to content

Blogosfēra

Pēdējo mēnešu laikā visai aktīvi pievēršu uzmanību ievērojamam skaitam blogu latviešu valodā. Daudziem sekoju arī agrāk, bet gribējās gūt plašāku iespaidu par latvisko blogosfēru. Tagad varu padalīties ar iespaidiem.

 

Liela daļa blogu ir veltīti kādai noteiktai tēmai – grāmatām, tehnoloģijām u.c.

Ir ļoti daudz grāmatu blogu, Baltā runča Literatūras blogu sarakstā minēts 51 blogs. Daļa no literatūras blogeriem mēdz dalīties arī iespaidos par filmām un grāmatām. Noprotams, ka daļu grāmatu blogeru izdevniecība(-s) mēdz apgādāt ar svaigu lasāmo literatūru, pretī saņemot atsauksmi. Viens otrs blogeris par grāmatām mēdz uzrakstīt īpaši interesanti, piemēram, didziskukainis.lv, un Obligātā literatūra.

Ir daži ceļojumu blogi. Sliktos piemērus nesaukšu, bet no labajiem mans favorīts ir karijs.lv. Tipveida ieraksts karijā ir daudz, daudz bilžu un zem katras pa komentāram. Rakstīts cilvēcīgi, brīžiem smieklīgi un vismaz līdz šim vienmēr interesanti.

Daudz ir kulinārijas un rokdarbu blogu. Tā kā šīs tēmas mani tik ļoti neinteresē, tad neko īpaši izcelt nevaru.

Daži cilvēki apraksta, kā top viņu mājas. Labs piemērs ir Ģimenes māja no sapņa līdz atslēgai, pat mazliet žēl, ka konkrētā māja jau praktiski pabeigta.

Blogus kā reklāmas / PR platformu mēdz izmantot uzņēmēji un politiķi. Pēdējiem, cik novērots, dikti nepatīk viņiem komentāros adresētie jautājumi, kādēļ politiķu blogi, ja vispār eksistē, tad visai nīkulīgi. Bet potenciāls tur būtu liels. Piemēram, Ilze Viņķele savulaik rakstīja itin sakarīgi (tas nenozīmē, ka piekrītu visam, ko viņa raksta), bet 5 ieraksti pēdējā gada laikā tomēr ir par maz.

Komercblogu sakarā reizēm jājautā, vai viņu izstrādājumu maz var dēvēt par blogu? Es personīgi pieturos pie bloga definīcijas kā tīkla vietnes, kurā kāds raksta personīgu viedokli, uzskatus, dalās ar personīgo pieredzi. Līdz ar to komercblogi pēc šīs definīcijas nav blogi. Savukārt komercblogu es definētu kā blogam līdzīgu vietni, kura radīta ar mērķi veicināt komercdarbību.

Pārējos blogus klasificēt grūti, jo tie ir pārāk atšķirīgi cits no cita. Pieminēšu tikai dažus, kurus īpaši gribas izcelt.

Ir, piemēram, laikmetazimes.lv, kur apmēram reizi nedēļā tiek publicēti kvalitatīvi sagatavoti, gari raksti par dažādām tēmām, pārsvarā vēsturi.

Ir jau reiz pieminētie Valters par savu dzīvi un Bibliotēkas stāsti.

Dainis laikam vairāk skaitās grāmatu blogeris, bet pēdējā laikā vairāk raksta par filmām un viņam tas, manuprāt, sanāk labi.

Ritvars mēdz apskatīt esošo situāciju ģeogrāfiskā griezumā, reizēm viņš dodas ekskursijās un dokmentē tās, vai dalās iespaidos par kādu aktualitāti vai grāmatu. Īpaša ir Ritvara lietotā valoda, kuŗa atgādina latviešu valodu pirms rusifikācijas.

Un vēl, un vēl…

Diemžēl daudzi blogeri pārliecinoši sāk, kādu brīdi itin baudāmi un kvalitatīvi raksta, tad saminstinās pie kādas nelielas neveiksmes un apstājas pavisam. Te es varu piebilst, ka bez neveiksmēm neiztiek neviens un tam nevajadzētu būt iemeslam nolaist rokas. Ir arī tādi, kas pavisam apstāties nemēdz, bet par blogu atceras apmēram reizi gadā.

Daļiņa blogu ir tādi, ka, šķiet, autoram pašam īsti nav skaidrs, kādēļ viņš raksta blogu. Tas it kā nav nekas slikts, tikai lasītājam grūti prognozēt, kāds būs nākošais bloga ieraksts, un pašam autoram tas var traucēt radīt labu saturu.

 

Kā atrast blogus? Man ir zināmi trīs lieli saraksti ar blogiem latviešu valodā:

1. http://www.baltaisruncis.lv/blogs/latvijas-labakie-blogi/
Uldis cītīgi uztur un regulāri atjauno latvisko blogu sarakstu.
2. https://botd.wordpress.com/?lang=lv
Aktuālie zem wordpress.com esoše blogi latviešu valodā. Tas nav pilns saraksts, tāpēc laiku pa laikam der ielūkoties vēlreiz. Turklāt ne jau visi blogeri izmanto tieši wordpress.
3. http://nekur.lv/sources
Nekur pastāv jau kādus 10 gadus un tā avotu sarakstā ir gandrīz viss, kam ir RSS atbalsts. Tāda milzīga miskaste, bet tajā daudz ko var arī atrast. Ideja Nekur-am ir, ka lietotāji paši izveido savus lietotāju kontus un noslēpj visu, ko negrib redzēt.

 

Atsevišķa kategorija ir zem klab.lv (Sviesta Ciba) rakstošā kopiena, tā saucamie cibiņi. Lietotāju tur ir kādi 12 tūkstoši, protams, ne jau visi aktīvi raksta. Sistēma uzbūvēta diezgan noslēgta no ārpasaules un grūti pārskatāma. Man personīgi tā ir diezgan neatklāta teritorija un droši vien tā tas arī paliks. Bet tur noteikti jāslēpjas daudziem interesantiem blogiem. Dominējošais ieraksta stils cibā gan vairāk atgādina tviteri ar savu īsumu, personiskumu un domas kategoriskumu. Ieskatam pēdējie ieraksti.

Ja iesakāms vēl kāds liels blogu avots, droši dariet to zināmu.

2 thoughts on “Blogosfēra”

  1. Es arī pirms kāda laika, patiesībā netīšām, uzgāju Baltā runča blogu ar latviešu blogeriem. Labs saraksts, tikai nav pārskatāms. 😉 Bet viņa blogāres regulārie apskati gan ir forši. Bet kopumā vēl aizvien, man šķiet, diezgan grūti atrast latviešu blogus. Būtu super, ja, piemēram, twitterī būtu kāda attiecīga mirkļa birka, piemēram,#LVblogi caur, kuru varētu labi uziet latviešu blogerus un viņu jaunākos ierakstus. 🙂
    Madara
    http://lookforsmile.com

    1. Es lietoju RSS, konkrēti feedly.com. Arī Baltairuncis tādu lieto, lai uzzinātu par jaunajiem ierakstiem. Diezgan liela ķēpa ir to visu konfigurēt, arī jaunie blogi jāpieliek pašam, bet no otras puses tas dod pilnu kontroli atlasīt patīkamus blogus, kurus lasīt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *